Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Magyar kutató dolgozott a Spitzer-űrtávcsővel
(Rovat: Távoli világok kutatói, Amerika és az űrcsillagászat - 2005.12.21 07:13.)

A Spitzer-űrtávcső még nem olyan régi és ismert darab, mint a Hubble, ám az infravörös csillagászok hamarjában a szívükbe zárták. És most mi magyarok is a szívünkbe zárhatjuk, mert egy honfitársunk jelenthetett be általa új eredményeket.

Apai Dániel csillagász a NASA Astrobiology Institute és a University of Arizona közös programjában dolgozva a bolygókeletkezés egy újabb fontos mérföldkövét felfedező kutatásban vehetett részt, melynek fő eszköze a Spitzer-űrtávcső volt. A felfedezés szerint a bolygókeletkezés sokkal szélesebb körű, megszokottabb jelenség, mint azt eddig gondoltuk. A csoport a barna törpék körül is talált bolygókezdeményeket, ezzel kiterjesztve a keletkezés lehetőségeit egy újabb területre.

A barna törpék, ezek a „majdnem csillagok” kicsik és hidegek – már legalábbis a „hagyományos” csillagokhoz képest –, ezért a csillagászok eddig úgy vélték, hogy ez az égitesttípus nem képes a keletkezése után visszamaradó porkorongot bolygókká alakítani. Apai Dániel és csapata azért kapott távcsőidőt a Spitzeren, hogy ennek utánajárhasson. Meglepő módon nemhogy megerősítették volna a feltételezést, hanem pontosan az ellenkezőjét igazolták: a barna törpék körül is keletkeznek bolygók. Egy 1-3 millió éves, tehát igen fiatal csillagkeletkezési régió barna törpéit vizsgálva nyolc csillag közül hatnál sikerült porkorongot találni. (Egyébként az infravörös űrtávcsővel a csillagok körüli protoplanetáris korongok vizsgálata, azaz a bolygókeletkezés elméletének pontosítása kapott hatalmas lendületet.)

A jelenleg uralkodó egyik bolygókeletkezési elmélet szerint a porkorongok szemcséi a csillaguk hőjének hatására kristályosodásnak indulnak. A növekvő kristályok körül kondenzálódik ki a porkorong anyaga, egyre nagyobb „rögöket” alkotva, amelyek aztán a gravitáció és az ütközések révén lassan bolygócsírákká fejlődhetnek. A barna törpéket pont a hő hiánya miatt tartották alkalmatlannak a porkorong anyagának átalakításához, ám Apai Dániel csoportja ennek pont az ellenkezőjét, nagymértékű kristályosodást és a porkorong koncentrálódását észlelte.

Ezzel a bolygókeletkezésről szerzett ismereteik kapuja még szélesebbre tárul. Immár tudhatjuk, hogy a legextrémebb körülmények között is találhatók bolygók. Mi pedig egy újabb magyar kutató sikerének örülhetünk. (Forrás: Meteor; kép: NASA)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024