Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Sarki fény a Jupiteren - röntgentartományban
(Rovat: Távoli világok kutatói, A Nap és bolygótestvéreink - 2005.03.21 07:40.)

A NASA Chandra röntgencsillagászati mesterséges holdjával is megfigyelhető a sarki fény jelensége a Naprendszer legnagyobb bolygójának felsőlégkörében.

A sarki fény a Jupiteren erős röntgensugárzással jár, amint azt a mellékelt, 2003. februári adatokból készült képen is láthatjuk. A jelenséget a poláris vidékeken a légkörbe jutó nagyenergiájú, elektromosan töltött részecskék okozzák. Ezek a részecskék többszörösen ionizált oxigén-, illetve egyéb atomok, amelyek az erős elektromos térben gyorsulnak fel.

A Jupiteren sok esetben a sarki fény oka más, mint a Földön (vagy akár a Szaturnuszon). Az erős, gyorsan forgó mágneses tér nyomán erős elektromos tér keletkezik a bolygó körül. Ennek hatására a Jupiter aktív vulkánosságáról ismert holdjáról, az Ióról elszabaduló részecskék összegyűlnek, és a Jupiter körüli pályáról, fokozatosan felgyorsulva, a mágneses erővonalak mentén a légkörbe jutnak. A sarki fény ezért az óriásbolygó pólusai környékén gyakorlatilag állandóan megfigyelhető, s kb. ezerszer erősebb, mint nálunk a Földön. A Földön ezzel szemben a sarki fény a Napból származó nagyenergiájú részecskék nyomán keletkezik, és napkitörések után erősődik fel. Ez a mechanizmus természetesen esetenként a Jupiteren is működik.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024