Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Az első nemzetközi űrrepülés: 40 év távlatából (1. rész)
(Rovat: Szojuz-Apollo közös űrrepülés - 2015.07.15 07:15.)

Ma ünnepeljük a nemzetközi űrhajózás negyvenedik „születésnapját”. Ez a szép kerek évforduló kiváló alkalmat ad arra, hogy visszatekintsünk az első nemzetek közötti űrhajózási vállalkozásra.

1975. július 15. Nem akármilyen nap az űrhajózás történetében! Magyar idő szerint 13 óra 20 perckor egy szovjet, 20 óra 50 perckor pedig egy amerikai űrhajó indult el az alacsony Föld körüli pályára. Eddig akár egy jelentéktelen, véletlen egybeesésnek is tűnhet a történet, azonban a két ember vezette űreszköz azzal a céllal hagyta el Földünk légkörét, hogy első alkalommal összekapcsolódjon két, különböző állam felségterületéről indított űrhajó, valamint hogy végrehajtsák ezáltal az első nemzetközi űrrepülést.


Úton a szovjet űrhajó, avagy a Szojuz-19 felszállása. (Kép: NASA)

A vállalkozásban résztvevő szovjet űrhajó a Szojuz-19 nevet viselte. A kiterjedt Szojuz űrhajócsalád 7K-TM jelű alváltozatát direkt az első nemzetközi űrrepülés teljesítésére fejlesztették ki. A Bajkonuri Űrközpont ugyanazon indítóállásról indult el egy Szojuz-U típusú hordozórakétán, amelyről Jurij Gagarin, az emberiség első űrhajósa is útjára indult 1961. április 12-én.


Felszállt az amerikai is, a hivatalosan sorozatszámot nem viselő Apollo. (Kép: NASA)

Az amerikai űrhajó, az Apollo CSM-111 eredetileg az Apollo-15 küldetés főmoduljaként a Hold körüli pályára ment volna. Azonban a holdprogram megkurtítása kihatott a hardverek felhasználására is, így a 111-es űrhajó az utolsó „gyalogos” holdutazás helyett az első nemzetközi űrrepülés legénységét szállította. Saturn-1B hordozórakéta emelte magasba a floridai Kennedy Űrközpont addig alig használt 39B jelű indítóállásáról.

(Folytatjuk!)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024