Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Bachot hallgatni a Marson?
(Rovat: Szárnyaló képzelet, Távoli világok kutatói - 2008.11.21 08:08.)

Az igazán lelkes koncertlátogatók messzire is hajlandók elutazni egy-egy zenei csemegéért. No de a Marsra?

Hogyan zajlana egy hangverseny a Marson, a Vénuszon, vagy esetleg a Titanon? Ezt a kérdést járta körül két kutató. Egyikük, az angol Tim Leighton, az akusztika professzora a Southamptoni Egyetemen, motivációját eredetileg egy NASA-fantáziaképből merítette. Azon egy metán „vízesés” volt látható a Szaturnusz Titan nevű holdjának felszínén. Vajon milyen lehet ott a csobogás hangja? Leighton ráébredt, hogy az idegen bolygókra és holdakra küldött űrszondáink gyakorlatilag süketek, ezért csak a képeik által közvetített vizuális benyomások alapján tudjuk magunk elé idézni a környezetet. A Titanra leszállt európai Huygens űrszonda ereszkedése közben képes volt hangokat felvenni. (Bár tervezték, végül a Marsra szállt Phoenix szonda mikrofonjának bekapcsolásáról nem érkezett hír... - A szerk.)

Leighton és Andi Petculescu (Louisiana Egyetem, USA) az égitestek légkörének paraméterei alapján számítógépes szimulációkat végeztek. Erre a célra J.S. Bach egyik jól ismert orgonaművének, a d-moll toccata és fúgának egy (természetesen földi) felvételét használták fel. A marsi szabadtéri koncert helyszínének egy képzeletbeli krátert választottak. Az orgonasípokban rezgő marsi levegő egy könnyen felismerhető, a Földön megszokottnál kicsit mélyebb dallamot produkálna. Ha azonban a hallgatóság már 10 méterrel távolabb ülne, a hang csillapodása miatt semmit sem hallana! A sűrű vénuszi levegőben az orgonajáték magasabb hangfekvésű lenne – feltéve, hogy a hangszer, az orgonista és a hallgatóság elviselné az ottani mostoha körülményeket.

A kutatókkal készült interjú és a zenei részletek az alább megadott honlapon meghallgathatók. A bejátszás végén néhány másodpercig egy különleges, Naprendszer-méretű koncertbe is belehallgathatunk. Ekkor egyszerre játszik a Föld valódi, valamint a Vénusz, a Mars és a Titan szimulált orgonája. Nos, elődeink nem igazán így képzelhették el a „szférák zenéjét”...

Hasonló kutatásoknak érdekes módon akár komoly alkalmazása is lehet akkor, ha egyszer az emberek valóban eljutnak például a Marsra. Fel lehet készülni arra, hogy egyes természeti jelenségekkel kapcsolatban milyen hangokra lehet számítani. A közeljövő űrszondái közül talán egyre többet szerelnek majd fel mikrofonokkal is.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024