Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

45 éves a NASA (2. rész): A Skylabtől az ISS-ig
(Rovat: Szárnyaló képzelet, Űrpolitika - 2003.10.02 09:12.)

A holdraszállást követően a NASA – a holdprogramból „megmaradt” űreszközökből építkezve - felbocsátotta a Skylab űrállomást, mellyel az addigra az űrállomások területén hatalmas tapasztalatokra szert tett oroszok e téren való utolérése volt a cél.

A szovjetekkel való versengést mintegy lezárandó az űrügynökség az addigi ellenféllel közösen belevágott a világ első nemzetközi pilótás űrprogramjába, a Szojuz-Apollo űrrepülésbe, melynek keretében 1975. július 17.-én a szovjet Szojuz-19 kétfős és az amerikai Apollo-18 háromfős legénysége a francia Metz város felett összekapcsolta a két űrhajót, létrehozva az első „nemzetközi űrállomást”.

Az emberes űrrepülésekben a közös szovjet-amerikai repülést követően hosszú szünet állt be Amerikában, mert a NASA minden erőfeszítését az új, többször felhasználható űrhajórendszer, a Space Transportation System (STS – Űr Szállítási Rendszer) vagy ismertebb nevén a Space Shuttle kifejlesztésében egyesítette. 1981. április 12-én – pontosan Gagarin első űrrepülésének 20. évfordulóján – útjára indult a Columbia űrrepülőgép, új korszakot nyitva a NASA és a világ űrhajózásának történetében. Az űrsiklóval Amerika nagy sikereket (űreszközök befogása és megjavítása, vagy a Nemzetközi Űrállomás eddigi építése), de bénító kudarcokat (a Challenger és a Columbia katasztrófája) is megélt.

Napjainkban az emberes repülések területét egy régi-új irányzat, az űrállomás-építés tölti ki. Ronald Reagen elnök tizenöt esztendeje mondott igent a világ leghatalmasabb űrállomásának megépítésére és az elmúlt évek e munkának a jegyében teltek el a NASA-nál. A Nemzetközi Űrállomás építésének fővállalkozójaként az amerikaiakra hárul az űrprojekt megvalósításának legnagyobb terhe.

Azonban a NASA tevékenysége nem merül ki az űrhajósok felküldésében, hanem rengeteg űrszonda is készül(t) a híres kék logóval. E robotfelderítők révén az elmúlt 45 évben a Plutó kivételével minden nagybolygónál jártunk már és a Naprendszerről forradalmian más elképzelésünk van, mint akár 45 évvel ezelőtt. Erről azonban cikksorozatunk következő, befejező részében lesz szó.

Dancsó Béla

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024