Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Mit csinál a marsjáró télen?
(Rovat: Spirit és Opportunity - 2012.01.09 07:15.)

A NASA hosszú életű Opportunity marsjárművét egy napsütötte lejtőre állítják, hogy könnyebben átvészelje a közelgő hideg évszakot. Közben azért a tudományos program nem szünetel.

A 2004-ben a bolygóra érkezett marsjáró-ikrek közül a még működő Opportunity a következő néhány hónapot – a március 30-án esedékes téli napforduló előtti és utáni időszakot – egy olyan állomáshelyen tölti, ahol a lehető legtöbb napfény éri majd a napelemeit. A földi irányítók korábban hasonló módszert alkalmaztak a Spirit teleltetései alkalmával. Az Opportunity esetén eddig nem volt szükség az elővigyázatosságra, hiszen ez utóbbi jármű a Mars egyenlítőjéhez közelebb szállt le, így nem annyira zord ott a tél. A rover azonban öregszik, ez lesz az ötödik tele, s az utóbbi időben vastag porréteg rakódott le a napelemtábláinak felszínén. Ez csökkenti az energiatermelés hatékonyságát. Lehet ugyan remélni, hogy egy váratlanul erős szél lefújja a port, de számítani mégsem lehet erre a szerencsés eseményre.

Az Endeavour-kráter pereménél fekvő téli állomáshely, egy sziklakibúvás informális elnevezését (Greeley Haven) egy két hónappal ezelőtt elhunyt amerikai geológus tiszteletére kapta. Ronald Greeley (1939–2011) a marsjárók (és más Naprendszer-kutató programok) tudományos csapatának tagja volt, bolygókutatók generációit oktatta az Arizonai Állami Egyetemen.


Az Opportunity panorámakamerájának december 2-án, három hullámhosszon készített felvételeiből összeállított, hamis színezésű mozaikkép, a Greeley-menedékhely északi fekvésű lejtőjéről. Itt tölti majd idejét a marsjáró a téli napforduló környékén. A felvételek készítését követően a rover már elfoglalta helyét, 16°-os dőlésszögű helyzetben. A kép színezése kiemeli a felszínt alkotó anyagok összetételében levő különbségeket. (Kép: NASA / JPL-Caltech / Cornell / Arizona State Univ.)

Az Opportunity számára a téli állomáshely nem jelent feltétlenül „pihenőhelyet”. A robotkar és a műszerek segítségével a környező terepen elérhető kőzeteket tanulmányozzák. Részletes panorámakép is készül a környékről. A jó ideig egy helyben álló űreszköz rádióadásait pedig arra használják ki, hogy a Mars, mint bolygó forgásának apró változásairól szerezzenek mérési adatokat.


Ugyanez a terület a navigációs kamera néhány nappal korábban készült, nagyobb látómezőt mutató felvételén. A háttérben a 22 km átmérőjű Endeavour-kráter belsejének és túlsó peremének részletei is feltűnnek. (Kép: NASA / JPL-Caltech)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024