Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A helyhez kötött Spirit hasznosítása
(Rovat: Spirit és Opportunity - 2010.03.12 08:30.)

Mint ismeretes, a 2004. január óta a Marson tevékenykedő Spirit rover a Guszev-kráternél a homokos talajba ragadt és a kiszabadítására irányuló lépések nem vezettek eredményre.

Az utóbbi nyolc hónapban nem sikerült a déli szélesség 14,6 és a keleti hosszúság 175,5 fokos helyéről elmozdítani, bár a rádiókapcsolat fennmaradt. A NASA szakemberei arra utasították a robotot, hogy olyan helyzetet vegyen fel, melyben napelemtábláit maximálisan érik a nap sugarai. Erre azért van szükség, hogy a Spirit túlélje a most következő téli időszakot, amikor -45°C-os hőmérséklet várható. Feltételezve, hogy ismét sikerül túlélnie a telet, a JPL kutatói most azon dolgoznak, hogy a helyhez kötött robotnak fontos tudományos feladatot találjanak.


A Spirit panorámakamerája által készített kép a rover állomáshelyének környékéről. (Kép: NASA / JPL-Caltech / Cornell)

Úgy tűnik, hogy Steve Squyresnek, a Mars Exploration Rover Mission kutatócsoport vezetőjének sikerült ilyet kigondolnia. Követve a Spririt rádiójelzéseit ugyanis pontosan meg lehet határozni a rover térbeli mozgását (3 dimenzióban). Ez a mozgás részben a Mars keringéséből, részben tengelyforgásából tevődik össze, amelyre rárakódik még a Nap és a Mars-holdak igen csekély perturbációs hatása. Ki lehet azonban számítani, hogy milyennek kell ennek a térbeli mozgásnak lennie, amennyiben a Mars magja szilárd vasból áll, illetve amennyiben ez a mag folyékony. Az eltérés kicsi, de ha sikerül a Spirit helyzetét elég hosszan és elég pontosan meghatározni, akkor fontos információk szerezhetők a Mars belső szerkezetéről. Squyres szerint mintegy 6 hónapnyi követésre lesz szükség az eredményhez. Azt is megemlítette, hogy a mozgásképtelen Spirit műszerei érdekes adatokat gyűjthetnek még a marsi légkör kölcsönhatásáról a talajjal, illetve a rovert körülvevő talaj változásairól. (Forrás: EOS, 2010. február 2.)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024