Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A Csillaghajó első felemelkedése
(Rovat: SpaceX - 2019.07.27 16:20.)

Kis ugrás a SpaceX készülő Starship űrhajója számára: a tesztjármű, hajtóművét kipróbálva, most először rövid ideig szabadon felemelkedett a földről.

A próbára magyar idő szerint pénteken (július 26-án), 5:45-kor, a cég Boca Chica-i (Texas) telephelyén került sor. Ennek során kipróbálták a SpaceX metán hajtóanyaggal és folyékony oxigénnel működő Raptor hajtóművét. A Raptor tolóereje több mint kétszer akkora, mint a Falcon-9 rakétákban használatos Merlin hajtóműveké.

A Starship (magyarul: Csillaghajó) Elon Musk elképzelései szerint egyszer majd embereket és rakományt szállíthat a Holdra és a Marsra. A furcsa kinézetű, hengeres testű, ezüstös színű, rozsdamentes acélból készített prototípus, név szerint a Starhopper (a Starship és a grasshopper, azaz szöcske összetételéből) a tervek szerint mintegy 20 m-es magasságba kellett eljusson, majd némi oldalirányú mozgást követően, három lábán landolt. (A 9 m-es átmérőjű szerkezet korábban egy szélvihar következtében elveszítette kúpszerű orrát.)


A teszt során egy drónról készített fénykép. (Kép: SpaceX)

Musk szerint a 22 másodpercig tartó próbaugrás sikerrel végződött. A mostanit megelőző tesztek során, április elején szintén próbára tették már Raptor egy korábbi példányát, akkor a Starhopper prototípus még kábelekre volt rögzítve. Július folyamán, immár a Raptor új változatával, egy statikus tesztet is végrehajtottak, vagyis a hajtómű rövid begyújtása mellett a jármű az indítóhelyre rögzített helyzetben maradt. Akkor a művelet végén, a hajtómű leállítása után egy hatalmas tűz keletkezett, ami riadalmat keltett ugyan, de jelentős kárt az acélszerkezetben szerencsére nem tudott okozni.

Ha minden jól megy, egy-két héten belül, a következő próba alkalmával már 200 m magasba is „felugorhat” a Starhopper. Ennél tovább csak a most készülő, fejlettebb prototípussal merészkedhetnek majd, ami akár néhány hónapon belül elkészülhet. Egy idő után a Starship tesztrepüléseinek színhelye a NASA floridai Kennedy Űrközpontjának 39A indítóhelyére tevődik át. A korábbi Apollo és Space Shuttle indítóhelyet most a SpaceX bérli.


A Starship a távoli égitestek felszínén függőleges helyzetben landolna, miközben hajtóművei segítségével fékezne. Távozáskor aztán ugyanebből a helyzetből indulhatna újra. A képen a Földről való elindulása után, közvetlenül a gyorsítófokozattól való elválását követően látható. (Fantáziakép: SpaceX)

A jelenleg ismert, még nem feltétlenül végleges elképzelések szerint a Starship első változatában hat Raptor hajtóművel repül majd, a SpaceX 2020-ban szeretné az első orbitális tesztet végrehajtani az új űrjárművével. Később a nagyobb kapacitású Super Heavy változat, az első fokozatában 35 hajtóművel is sorra kerülhet. Mindenesetre Musk – igen optimistának hangzó – nyilatkozatai szerint a rendszer két éven belül eljuthat a Hold felszínére, először emberek nélkül. További egy-két év leforgása alatt pedig az első űrhajósokat is magával viheti az égitestre.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024