Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Kitűnő állapotban a Rosetta
(Rovat: Rosetta üstökösprogram - 2010.06.21 20:20.)

Április 23. és május 17. között, a Lutetia kisbolygó megközelítése előtt az ESA letesztelte a Rosetta üstököskutató űrszonda rendszereit és tudományos műszereit.

Az eredmények azt mutatják, a Rosetta állapota megfelelő. A programban Magyarország a PECS együttműködésnek köszönhetően vesz részt, 5 különböző feladattal. Ezek: a leszállóegység fedélzeti tápegységrendszere (Power Supply Sub-system), a leszállóegység plazmadetektora (Single Plasma Monitor, SPM), a leszállóegység pordetektora (Dust Impact Monitor, DIM), a leszállóegység vezérlő és adatgyűjtő rendszere (Command and Data Management Sub-system, CDMS), valamint az orbiter plazmadetektora műszaki és adatkiértékelési feladatainak ellátása (Rosetta Plasma Consortium, RPC). A tesztelés során a hazai közreműködéssel kapcsolatban többek között interferencia-tesztet (vagyis azt, hogy a műszerek megfelelően működnek-e együtt, nem zavarják-e egymást), szoftverfrissítést és a központi adatgyűjtő rendszer számára fejlesztett új szoftver feltöltését hajtották végre. (Utóbbi esetben az új szoftver tökéletesen működött, ám a közeljövőben várható kisbolygó-megközelítés során még a régi szoftvert használják majd. Az újat decemberben töltik fel véglegesen.)


A Rosetta 2004-ben indult küldetése során már elrepült a 2867 Steins kisbolygó, a Föld, a Hold és a Mars mellett is. Idén július 10-én pedig várhatóan 3200 km-re közelíti meg a 21 Lutetia kisbolygót. Fő célját, a 67P/Csurjumov–Geraszimenko-üstököst 2014-ben éri el olyan Nap körüli pályán, hogy az üstökösről nézve a Rosetta „keringeni” látszik körülötte (a kis gravitációs vonzóerő miatt valójában nem áll pályára az égitest körül). Mindeközben a jelentős magyar részvétellel megépült Philae leszállóegységet is felszínére juttatja a tervek szerint.

A következő nagy rendszerellenőrzésre idén decemberben kerül sor, azt követően pedig hibernálják a szondát. A májusi tesztekről és a Rosetta feladatairól az ESA honlapján olvashatnak bővebben (ld. a lap alján). (Forrás: Magyar Űrkutatási Iroda)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024