Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Fobosz-Grunt: start november 9-én
(Rovat: Oroszország és a Naprendszer, Kína a világűrben - 2011.10.31 07:15.)

Az Orosz Űrügynökség kijelölte a Marshoz induló, a Phobos holdról anyagmintát visszahozni készülő űrszonda indítási dátumát.


(Fantáziakép: Roszkoszmosz)

A Roszkoszmosz döntése szerint a szonda moszkvai idő szerint november 9-én 0 óra 26 perckor (magyar idő szerint még 8-án 21:26-kor) indul Bajkonurból, egy Zenyit-2SB rakétával. Mostanra befejeződött a Fobosz-Grunt fő hajtóművét meghajtó üzemanyag feltöltése. Ugyancsak feltöltötték már a Mars apró holdjára, a Phobosra leszálló egységet, és az égitest felszínéről anyagmintát a Földre visszajuttató egységet is hajtóanyaggal. Befejezték a szondával együtt utazó kínai Yinghou-1 miniatűr Mars-szonda feltöltését is. Az előkészítő munka következő lépése az űreszköz(ök)et védő orrkúp felhelyezése, majd a hordozórakétára való szerelés lesz.

Az ambiciózus Fobosz-Grunt hosszú idő óta az első orosz űrszonda, amelyet a Marshoz küldenek. A korábbi gyártási késéseken is túlesett, 12 tonna tömegű űreszköz 11 hónapos utazást követően érkezik a Marshoz, ahol a bolygó körüli pályára áll. Néhány hónapot azzal tölt, hogy a Phobos hold felszínén alkalmas leszállóhelyet keressen. A merész vállalkozás végső célja, hogy mintegy 200 grammnyi talajminta eljusson a Földre. Ennek céldátuma 2014 augusztusa. A remények szerint a minta laboratóriumi vizsgálatával a Phobos, a Mars, sőt az egész Naprendszer eredetére, fejlődésére vonatkozó fontos tudományos információ nyerhető. A szonda fedélzetén a kb. 50 kg-os műszercsomagban mintegy húsz nemzetközi berendezés kapott helyet.


A hamarosan induló Fobosz-Grunt szonda. A legfeltűnőbb egységek a gömb alakú üzemanyagtartályok, a leszálláshoz használandó lábak, a kommunikációs antenna, a mintavevő kar. Felül a sárga színű, majd oldalt lefelé folytatódó cső szolgál a begyűjtött talajmintának a visszatérő egységbe (fent középen, a képen nem látható) való eljuttatására.


A Fobosz-Grunt repülés közbeni konfigurációjának vázlata. A kínai Yinghou-1 (YH-1) a fő szondát és a Marsig való eljutást biztosító kiszolgáló egységet összekötő vázszerkezeten kapott helyet. (Képek: Roszkoszmosz)

A 110 kg-os kínai Yinghou-1 (magyaros átírással Jinghou-1, jelentése Tűzmadár) az ázsiai ország első Marshoz küldendő űreszköze. A bolygóhoz érve önálló pályára áll. Két kamerájával a felszínt fotózza, magnetométerével a bolygó mágneses terét vizsgálja. Elemzi a Mars légkörének összetételét is.

A Mars felé idén ősszel megnyíló kedvező indítási ablakot használja ki az amerikai Mars Science Laboratory szonda is, amely a Curiosity nevű önjáró laboratóriumot viszi a bolygó felszínére. Ez a start november 25-én várható.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024