Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Hamarosan start Vosztocsnijból
(Rovat: Orosz űrtervek, Orosz alkalmazási holdak , Orosz tudományos műholdak - 2016.03.31 12:15.)

Áprilisban egy Szojuz rakéta indításával bemutatkozhat a vadonatúj, távol-keleti orosz űrrepülőtér.

A Szibériában, az Amur vidékén épülő Vosztocsnij területéről most először indítanának űreszközt. A Roszkoszmosz közleménye szerint a technikusok befejezték a startállás előkészítését, ahonnan akár már április 25-én a magasba emelkedhet egy Szojuz-2.1a típusú hordozórakéta. A dátumot egyelőre hivatalosan még nem erősítették meg.


Vosztocsnij, március 21. A indítóhelyet „felavató” eseményre készülő hordozórakétát kiszállították a startállásba. Az elkövetkező napok a Szojuz-2.1a rakéta, a Volga végfokozat, az új földi kiszolgáló létesítmények, az üzemanyag-feltöltő rendszer, a kommunikációs létesítmények tesztjeivel teltek. (Kép: CSZKB Progressz)

Dollárban számítva több milliárdot költött már az orosz kormányzat az új indítóhely kialakítására. A 2011 januárjában kezdődött, várhatóan 2018-ig tartó beruházást késlekedés, botrányok, pénzügyi visszaélések, költségtúllépés, a munkások tiltakozó akciói is kísérték az elmúlt években. Mivel Oroszország még mindig a szovjet időkben létrehozott, ma már a független Kazahsztán területén levő Bajkonurt használja a legtöbb űrindítására, a saját területen megépülő űrrepülőtérnek politikai és stratégiai jelentősége van.


A háromfokozatú Szojuz rakéta az indítóállásban a tesztek alatt. (Kép: CSZKB Progressz)

Az átfogó műszaki teszteket követően a rakétát március 25-én visszaszállították a szerelőcsarnokba. Itt kerül majd rá a hasznos terhet jelentő három műhold. Közülük az egyik az 531 kg tömegű Aiszt-2D (Aist-2D), amely egy technológiai kísérleti űreszköz, nagyfelbontású hiperspektrális távérzékelő feladattal. A műholdon repül még egy innovatív P-sávú radarberendezés is. Ebben a sávban a rádióhullámok áthaladnak a felszínt borító erdőkön és a talaj felső rétegén is.

A moszkvai Lomonoszov Egyetem hallgatóinak közreműködésével épült a kb. 450 kg-os a Mihajlo Lomonoszov műhold, amely űrfizikai és csillagászati célú: a nagyenergiájú kozmikus sugarak és a gamma-kitörések vizsgálatát végzi, illetve a Föld magnetoszféráját kutatja majd. A Vosztocsnijból az űrbe induló legelső „rakományba” tartozik még egy miniatűr egyetemi CubeSat, a neve SamSat-218.


A Lomonoszovról elnevezett műhold vázlata. (Kép: VNIIEM)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024