Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Mars500: sikeres a küldetés
(Rovat: Orosz űrtervek, Kontinensünk hajósai , Emberes Mars-utazás? - 2011.11.10 07:15.)

Az 520 napos izolációs program nemzetközi legénysége 2011. november 4-én végre „landolt a Földön”. Csaknem másfél éves bezártság után kinyithatták a kísérleti komplexum ajtaját.

A rekordhosszúságú szimulált Mars-misszió után a hat résztvevő széles mosollyal, boldogan lépett ki az „űrhajóból” a Moszkva melletti Orvosbiológiai Kutatóintézetben (IBMP), ahol a program vezetői, a résztvevő kutatók, tudósok és a sajtó képviselői már nagy izgalommal várták őket. A „marsonauták” 2010 júniusa óta most először láthattak újra természetes napfényt, a több mint 17 hónapos bezártság után most tapasztalhatták meg újra a szabadság első perceit, és családtagjaik, barátaik körében is eltölthettek egy kevés időt.


A Mars500 legénysége közvetlenül az ajtónyitás után, 2011. november 4-én. (Kép: ESA)

A program során a kísérleti alanyok gyakorlatilag folyamatos megfigyelés alatt álltak. Monitorozták az agytevékenységüket, vizsgálták a szervezetükben végbemenő változásokat, egy sor mintát is begyűjtöttek a későbbi elemezésekhez. Ezen kívül teljesen önállóan tartották fenn magukat a lakóegységekben. Egyelőre úgy tűnik, hogy a tudósok elégedettek a program során keletkezett egyedülálló kísérleti anyaggal. A begyűjtött új információk részletes feldolgozása a következő hónapok feladata lesz. A végső konklúziók levonása ugyan még várat magára, de a legfőbb kérdésre már megkaptuk a választ: IGEN, KÉPESEK VAGYUNK TÚLÉLNI! A kísérlet szerint a Marsra tartó majdani űrhajósok alapvetően egészségesen térhetnek vissza egy hosszabb küldetésről is, legalábbis ami a hosszú utazás fiziológiai és legfőképp pszichológiai oldalát illeti.

Emlékeztetőül az alábbi összefoglaló bemutatja a kísérlet lényegi momentumait, a szimulált Marsra szállás körülményeit. (Érdekes momentum: a résztvevők a kísérletben egy 2018 szeptemberében végzett Marsra szállást szimuláltak. – A szerző)

Természetesen az „utazás” során voltak hullámhegyek és hullámvölgyek is, de ezek a pszichológiailag, mentálisan terheltebb állapotok elfogadható mértékűek voltak, az adódó problémák kezelhető szinten maradtak. A tények azt mutatják, hogy még a mesterségesen kialakított problémákat is meglepően jól kezelte a legénység. Úgy tűnik, hogy a kísérletben a mentális minimumpont a visszatérés előtti időszakban, augusztus folyamán alakult ki. Ez volt a kísérlet legmonotonabb fázisa, a legénységgel kapcsolatot tartó barátok és a családtagok is ekkor nyaraltak, a küldött üzenetek mennyisége megcsappant, ráadásul az étrend változatossága is lecsökkent… elfogytak az addigi kedvencek és a finomabb fogások! A résztvevők jókedve a misszió végének közeledtével azonban ismét egyre erősödött, tekintve, hogy véget ért a nyári szünetek időszaka, szeptember 15-én pedig visszatérhettek a valós idejű kommunikációra is.

Egy későbbi valós Mars-utazás során az űrhajósok természetesen sokkal erőteljesebb pszichológiai kihívásokkal fognak szembesülni: a folyamatos valós veszélyérzet még erősebb lesz, baleset vagy vészhelyzet esetén nem lesz hová menekülni. Egy olyan hosszú utazás során, amikor a Föld egy idő után már csak egy csillagnak fog látszani a többi csillag között, az egyéb stressz-faktorok mellett az elveszettség érzése is kialakulhat. Mindezeket pedig tetézi az a kihívás is, amit a súlytalanság és a káros sugárzások elviselése jelent majd.

A Mars500 program 520 napos kísérlete az ajtók november 4-i kinyitása és a legénység első beszédei után folytatódott. A két európai, három orosz és egy kínai résztvevő orvosi vizsgálatok több napos sorozatán vett részt, majd november 8-án sajtótájékoztatón léptek az érdeklődő nagyközönség elé.


A Mars500 résztvevői a 2011. november 8-i sajtókonferencián. (Kép: ESA / IBMP / O. Volosin)

A most véget ért kísérlet a jövőbeli Mars-missziók számára nagyon fontos tanulsággal szolgált: a Mars-utazások nem csak az űrhajókról és a legénységről szólnak majd, de arról a képességünkről is, hogy a Föld országai, a résztvevő csoportok és a különböző űrügynökségek hogyan tudnak együttműködni a sikeres küldetés érdekében.

A következő felvételeken az Európai Űrügynökség igazgatója, Jean-Jacques Dordain mondja el gondolatait a programmal kapcsolatban, és megnézhetjük azokat a pillanatokat is, amikor a nemzetközi legénység végre kilép a komplexum ajtaján, majd közvetlenül az ajtók nyitása után jelentik a program sikeres befejezését.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024