Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A gekkók nem élték túl
(Rovat: Orosz tudományos műholdak - 2014.09.01 21:00.)

Visszatért a Földre az orosz Foton-M4 műhold, amelynek fedélzetén különféle biológiai és anyagtudományi kísérleteket végeztek.

A Foton-M4 július 18-án startolt Bajkonurból. Röviddel később azzal került be a hírekbe, hogy nem tudta elérni a tervezett pályamagasságát, az orosz szakemberek pedig egy ideig elvesztették felette az irányítást. A 60 naposra tervezett kísérleti program most – pontosabban szeptember 1-jén, a tervezettnél rövidebb idő után – véget ért, amint a Foton-M4 visszatérő kabinja szerencsésen landolt orosz területen, a kazah határtól nem messze, Orenburg körzetében.


Az egyik űrgekkó, még életben, a start előtt. (Kép: Roszkoszmosz)

Nem voltak ennyire szerencsések a fedélzeten utazó hüllők, amelyek a Foton-M4-gyel kapcsolatos problémák miatt különös hírnevet szereztek maguknak. Az öt „szexgekkó” – ahogyan a sajtóban előszeretettel nevezték őket – azért repült, hogy a kutatók a reprodukciós képességeik alakulását vizsgálják a súlytalanság körülményei között. Az első hírek szerint az állatok már a földet érés előtt legalább egy héttel kimúlhattak, de a pontos időpontot és okot a későbbi laboratóriumi vizsgálatok állapíthatják meg. A visszatérő műholdról a működése közben nem juttattak élő felvételeket a Földre, így a legtöbb kérdésre csak a gekkókról rögzített képsorok visszajátszása és elemzése adhat választ. Az állatkísérleteket a moszkvai Orvosbiológiai Kutatóintézet (IBMP) munkatársai irányították. Az ugyancsak a Foton-M4 fedélzetén – kétszeresen is szó szerint – repült gyümölcslegyek jobban tűrték a viszontagságokat, életben maradtak, sőt szaporodtak.


A Foton-M4 kapszulája, mellette a leszálláskor használt ejtőernyő. (Kép: Roszkoszmosz)

Az orosz visszatérő műholdon a biológiai kísérletek mellett például azt is vizsgálták, hogyan segíti a súlytalanság a félvezetőkristályok növesztését.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024