Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

RadioAstron (3. rész: Start 2009-ben!)
(Rovat: Orosz tudományos műholdak, Távoli világok kutatói - 2008.11.04 06:00.)

Október végén nemzetközi konferenciát rendeztek az orosz űr-VLBI műholddal kapcsolatban. Most az Űrvilág olvasói is megpillanthatják a készülő űreszköz darabjait.

Moszkvában A rádió univerzum a legnagyobb szögfelbontással (The Radio Universe at Ultimate Angular Resolution) című konferencián „újra bemutatták” a nemzetközi közösségnek az orosz RadioAstron űr-VLBI műholdat, és alkalom nyílt a tudományos eszmecserére is. A résztvevők megtekinthették a gyártócsarnokban illetve a laboratóriumokban készülő berendezéseket. A műholdat a Lavocskin Egyesülés vezetésével, alvállalkozók bevonásával gyártják. Mind az űreszköz, mind a fedélzetére kerülő tudományos berendezések előkészítése mostanra előrehaladott állapotba jutott. Hátravan még az egész integrálása, ami 7-8 hónapot vehet igénybe, valamint a végső elektromos kompatibilitási tesztek.


A RadioAstron kinyitott antennája 2008. október 22-én, a Moszkva melletti Lavocskin gyár összeszerelő üzemében. Ez a példány fog majd repülni. A darabokat a felszínüket védő borítással látták el. A 27 szegmensből 3 nincs felszerelve (balra, az előtérben), hogy hozzá lehessen férni a szerkezethez. Az antenna egy modelljével az elmúlt évek során földi tesztméréseket végeztek.


Az antennának az a modellje, amely már sikeresen átesett a vibrációs teszteken. Az összecsukott állapotban, letakarva látható antennán csak 3 szegmens anyaga egyezik meg az eredetiekével, a többi másolat.


A műhold Navigator nevű, a Lavocskin gyárban kifejlesztett „teste”, amelyet kis változtatásokkal más orosz űreszközöknél is használnak majd.

Ritkaságszámba menő alkalom (és a résztvevőknek nagy élmény), hogy egy népes külföldi delegáció beléphet az üzemcsarnokba, ott fényképeket készíthet és elbeszélgethet a mérnökökkel. Az üzem meglátogatása utáni megbeszélésen G. M. Poliscsuk, a Lavocskin főkonstruktőre és főigazgatója, valamint J. I. Noszenko, az orosz szövetségi űrügynökség (Roszkoszmosz) alelnöke kifejtették, hogy eddig minden a terveknek megfelelően halad, a program finanszírozása biztosított. A műhold pályára állítását 2009 negyedik negyedévében tervezik. A hordozórakéta már készen áll. A start Bajkonurból, ukrán gyártású Zenyit-2SB rakétával történik, a Lavocskin gyárban készülő Fregat-SB rakéta-végfokozattal érik el a kívánt pályát.


(Kép: Lavocskin Egyesülés)

A RadioAstron (másik nevén Szpektr-R) elnyúlt pályályának magassága földközelben 5000 km, földtávolban 340 ezer km lesz. (Ez megközelíti a Hold távolságát!). A keringési idő 9,5 nap. A pálya hajlásszöge az Egyenlítő síkjához képest 51,6°. A Holdtól származó perturbációk hatására a pályasík folyamatosan elfordul, így az év folyamán az égbolt más és más területein látható célpontok megfigyelése válik kedvezővé. A műhold tervezett élettartama 5-7 év. Négy különböző rádió-frekvencián (327 MHz; 1,6 GHz; 4,8 GHz; 22 GHz) folynak majd észlelések. A legnagyobb frekvencián elvileg 7 mikro-ívmásodperces szögfelbontást lehet elérni. (Ez több milliószorosa az emberi szem felbontóképességének.) A fedélzeten nagy stabilitású hidrogén mézer frekvencia-etalont (atomórát) helyeznek el. „Potyautasként” helyet kapott egy, a Föld plazmakörnyezetét kutató orosz műszer is. A műhold össztömege a pályán 3600 kg lesz. Helyzetét mindhárom térbeli tengelye körül stabilizálják, antennáját 32 ívmásodperces pontossággal képesek a célpont irányában tartani. A tudományos program legalább 50%-a nyitott lesz, a világ bármelyik kutatója kezdeményezhet rádiócsillagászati méréseket. (A hazai részvételünket a Magyar Űrkutatási Irodától kapott pályázati támogatás segíti.)


Az antenna fókuszkabinjában elhelyezendő rádiócsillagászati vevőberendezések még a programot irányító moszkvai űrcsillagászati intézet laboratóriumában vannak. A képen a repülő példány látható.

(Sorozatunkat egy ráadás résszel és további fényképekkel fejezzük be!)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024