Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Robbanás a Föld körüli pályán
(Rovat: Orosz hordozórakéták - 2020.05.12 07:15.)

Pár napja felrobbant az orosz rádiócsillagászati űrtávcsövet még 2011-ben pályára állító Fregat rakéta-végfokozat.

A Roszkoszmosz vasárnap hivatalosan is elismerte, hogy két nappal korábban, május 8-án, világidőben 5 és 6 óra között, az Indiai-óceán felett repülve felrobbant egy Fregat-SZB (angolos írásmóddal Fregat-SB) rakéta-végfokozat. Az orosz űrügynökség közleményében kiemeli, hogy „jelenleg még dolgoznak az adatgyűjtésen, annak érdekében, hogy a törmelékdarabok számát és pályáját meghatározzák”.

A robbanásról először május 9-én, szombaton az Egyesült Államok Légierejének 18. világűr-megfigyelő százada (USAF 18th Space Surveillance Squadron) számolt be egy Twitter-üzenetben. Szerintük „a rakéta 65 darabra szakadt, és nincs olyan adat, amely azt jelezné, hogy ütközés történt volna a pályán”. (A rakéta a valóságban minden bizonnyal 65-nél sokkal több darabra szakadt. A hatvanöt darab az, amelyeket az amerikaiak jelenleg követni tudnak, vagyis a legalább 5–10 cm-es méretűek. – A szerző megj.)

Az ezek szerint pályáján felrobbant Fregat végfokozat eredetileg a Szpektr-R rádiócsillagászati műholdat (RadioAstron, Ragyioasztron) vitte fel a végső pályára, még 2011 júliusában. Az indításhoz egy Zenyit-3F rakétát használtak, amely nem más, mint egy Zenyit-2 rakéta és a tetejére szerelt Fregat-SZB végfokozat. A Szpektr-R űr-VLBI műhold egyébként sikerrel teljesítette tudományos küldetését, tovább dolgozott tervezett élettartamánál, viszont 2019 januárjától nem válaszolt a hívásokra, ezért pár hónappal később hivatalosan is befejezettnek nyilvánították a programot. Nyolc éves működésével a RadioAstron az egyik legsikeresebb orosz tudományos műhold lett. Azt se felejtsük el, hogy önmagában a 10 m-es rádióantenna automatikus kinyitása is egy komoly műszaki teljesítmény volt.


A Szpektr-R még indítása előtt, összecsukott (esernyő alakú) antennájával. (Kép: NPO Lavocskin)

Eddig összesen 85 különböző Fregat végfokozatot használtak fel, de ezek közül az SZB változat összesen csak négyszer repült! Háromszor geostacionárius pályára vitt orosz, illetve angolai műholdakat, illetve egyszer a Szpektr-R-t juttatta egy speciális, igen elnyúlt (perigeum 10 500 km, apogeum 338 500 km) pályára. Ez a változat a legerősebb Fregat, melyre egy tórusz alakú plusz (kiegészítő) üzemanyagtartályt helyeztek el. Ezzel a hossza eléri a 2,4 métert, átmérője a 3,9 métert, míg induló tömege a 11 780 kg-ot. A végfokozatban egyetlen S5.92 típusú 1,5–2,0 tonna tolóerejű hajtómű üzemel.


Fregat-SZB végfokozat. Fent a behajtott gyengén irányított antennák, alul a tórusz alakú plusz üzemanyagtartály. (NPO Lavocskin 3D grafika)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024