Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Ugrásra kész az első Párduc
(Rovat: Orosz alkalmazási holdak, A nemzetbiztonságért - 2015.03.01 14:15.)

Vége a filmkorszaknak: új típusú orosz optikai térképező műholdat állítottak Föld körüli pályára.

A katonai űreszköz egy Szojuz-2.1a hordozórakétával indult az észak-oroszországi Pleszeckből, február 27-én, magyar idő szerint 12:01-kor. Felemelkedés után a hordozórakéta az Északi-sark felé vette az irányt: a hivatalosan Kozmosz-2503 jelzést viselő műhold később poláris napszinkron pályára került. A tervezett pálya paramétereit előzetesen nem hozták nyilvánosságra, de amerikai követési adatok szerint hajlásszöge 97,6°, magassága 325 km és 537 km között változik.

A Kozmosz-2503, alias Barsz-M-1 startja Pleszeckből. A 4 tonnás űreszköz új típusú műholdplatformra épült, új fedélzeti hajtóműrendszerrel.

A most indított műhold egy új típus, a Barsz-M első képviselője (a név jelentése: párduc). Ami ennél is érdekesebb, egy fontos technológiai váltást jelent az orosz műholdas katonai térképezés területén. A szovjet időktől kezdődően egészen a közelmúltig ugyanis szolgálatszerűen az analóg technikát használták a fényképezésben. A műholdas felvételeket speciális filmkazettára rögzítették. Amint az betelt, a kapszulát lejuttatták a Földre, hogy a szakértők előhívhassák és elemezhessék a képeket.

A Barsz-M sorozat immár digitális képalkotást végez, az adatokat pedig rádiós úton sugározzák le. Így egyrészt a képek az elkészítésüket követően hamarabb rendelkezésre állnak, másrészt a technika lényegesen olcsóbb. A korábbi Kobalt (vagy Jantar) típusú, filmre dolgozó holdak aktív élettartama mindössze egy-két hónapra korlátozódott, hiszen ahogy kifogyott a nyersanyag, úgy az űreszköz a maga magas színvonalú optikai berendezéseivel már többé nem volt használható. A Barsz-M holdak tervezett élettartama ezzel szemben 5 év. A Barsz-M felszíni felbontását nem hozták nyilvánosságra. Látómezeje szélesebb lesz, mit az elmúlt években készült Perszona (Persona) kémműholdaké, ami valamivel gyengébb felbontást és elsősorban térképészeti felhasználást feltételez. Azt lehet tudni, hogy sztereoképeket szolgáltat majd, alkalmassá téve a rendszert magassági terepmodellek megalkotására.

A pénteki start volt a sarkkörhöz közeli Pleszeckből az első ebben az évben. A tavaly világszerte a legtöbb űrindítást végző Szojuz rakéták közül 2015-ben egy nemrég már indult Bajkonurból.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024