Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Két nap, két Szojuz, két starthelyről
(Rovat: Orosz alkalmazási holdak, A nemzetbiztonságért , Környezetünk védelme - 2014.12.27 06:15.)

December 25-én Pleszeckből, 26-án Bajkonurból indítottak egy-egy Szojuz-2.1b hordozórakétát.

Az első start során, december 25-én, magyar idő szerint 4:01-kor egy orosz rádiós felderítő műhold (Kozmosz-2503) állt pályára az észak-oroszországi indítóhelyről. A védelmi minisztérium illetékesei szerint a felbocsátás rendben zajlott, az űreszköz elérte a tervezett pályát, az irányítók felvették vele a kapcsolatot. Amerikai követési adatok szerint a pálya hajlásszöge 67,1°, magassága most kb. 280 és 900 km között változik. Az elkövetkező hetekben feltehetően 900 km magas körpályát alakítanak ki a fedélzeti hajtóművek segítségével. Bár a hivatalos verzió szerint távközlési műholdról van szó, független elemzők meg vannak győződve róla, hogy az űreszköz feladata a rádiós kommunikáció lehallgatása. Egy a mostanihoz mindenben hasonló, Lotos-S típusú műhold már indult Oroszországból, 2009 novemberében.

A második, a kazahsztáni Bajkonurból végrehajtott indítás (december 26-án 19:55) során egy orosz polgári földmegfigyelő műhold, a Reszursz-P2 állt pályára.


A Szojuz-2.1b hordozórakéta a start előtt, a téli Bajkonurban. A Szojuz rakétatípus ebben az évben összesen 21 indításon van túl. (Kép: Roszkoszmosz)

A fekete-fehérben 1 m-es, színesben 2-3 m-es felszíni felbontású optikai műholdfelvételeket készítő űreszköz alacsony (475 km magasságú) poláris (97,2°-os hajlásszögű) körpályáról végzi majd megfigyeléseit. Egy hasonló műhold, Reszursz-P1 néven tavaly június óta dolgozik. Az űrfelvételek felhasználói orosz kormányzati szervek, az alkalmazási területek: mezőgazdaság, környezetvédelem, katasztrófák következményeinek elhárítása, halászat, térképezés. Az adatokhoz együttműködési megállapodás alapján nemzetközi szervezetek és más államok – a hírek szerint például Egyiptom, Dél-Afrika, Belarusz – kormányzati szervei is hozzáférhetnek. A Reszursz-P2 távérzékelő műhold fedélzetén egyéb eszközök – a tengeri hajóforgalmat követő berendezés, a kozmikus sugárzás részecskéit vizsgáló kísérlet – is helyet kapott. Jövőre újabb hasonló földmegfigyelő hold felbocsátása várható Oroszországból.


A Reszursz-P2 még szerelés közben. A 6,4 tonnás műhold bizonyára az orosz katonai kémműholdakkal is szoros „rokonságban” áll. (Kép: CENKI)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024