Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A harmadik Raduga-1M
(Rovat: Orosz alkalmazási holdak, Lássuk és halljuk egymást , A nemzetbiztonságért - 2013.11.13 07:15.)

Egy új orosz katonai távközlési hold Proton-M rakétával állt pályára Bajkonurból, sikerrel.

Az orosz nehézrakéta startja ezúttal simán zajlott – ez a július eleji baleset után, amiben három GLONASSZ navigációs műhold veszett el, külön hírértékkel bír. Igaz, hogy szeptember végén már sikeresen „visszatért”, azaz újból üzembe állt a Proton. A szeptemberi start, majd októberben egy másik is kereskedelmi műholdindítás volt, a mostani viszont a baleset óta az első orosz állami megrendelés. A start időpontja magyar idő szerint november 12-én 0:46-kor volt. Ezután a hordozórakéta Briz-M végfokozatának négyszeri pályamódosítását követően, a Földről való felemelkedés után mintegy 9 órával jutott el a hold a 36 ezer km-es geostacionárius magasságig.


A Proton rakéta, orrkúpja alatt a Raduga-1M-3 műholddal, a start előtt a kazahsztáni Bajkonurban. (Kép: Roszkoszmosz)

Az orosz hadsereg számára készült 2,6 tonnás Raduga-1M-3 pontos műszaki paramétereiről, tervezett geostacionárius helyzetéről és élettartamáról nem hoztak nyilvánosságra adatokat – ahogy az a katonai műholdakkal kapcsolatban bevett szokás, nem csak Oroszországban. A modernizált Raduga (más néven Globus) sorozat célja a csapatok és a parancsnokság közti kommunikáció biztosítása. A műholdon keresztül a csapatoknál elhelyezett mobil terminálok kapcsolatát tudják megteremteni. A Raduga műholdak hálózata emellett magas rangú orosz kormányzati tisztviselők stratégiai jellegű információcseréjét is segíti.

A Proton rakétatípusnak ez volt idén a nyolcadik, 1965 óta összességében a 391. indítása (beleértve a sikertelen próbálkozásokat is). Legközelebb, még idén decemberben újra egy kereskedelmi távközlési hold, az Inmarsat-5-F1 lesz soron.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024