Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Úton a teljes kiépítés felé
(Rovat: Orosz alkalmazási holdak, Navigáció és térképészet - 2010.09.02 13:00.)

Az orosz GLONASSZ navigációs műholdrendszer újabb három darabját állították pályára Bajkonurból.

Az M jelű műholdsorozatba tartozó űreszközök Proton-M hordozórakétával indultak szeptember 2-án, magyar idő szerint hajnali 2:53-kor.


A Proton rakéta indításra készen a kazahsztáni űrközpontban. (Kép: Roszkoszmosz)

Ha majd a három új holdat sikerül beüzemelni, az orosz navigációs műholdrendszer – az ismertebb amerikai GPS „társa” – igen közel kerül majd teljes kiépítettségéhez, ami azt jelenti, hogy az egész Földre kiterjedően hasonló pontossággal tud majd önállóan is helymeghatározó szolgáltatásokat nyújtani. Ugyanakkor a modern műholdas navigációs vevőberendezések egy része mind a GPS, mind a GLONASSZ holdak jeleinek az együttes feldolgozására is képes. Ezeknek az eszközöknek a használói így hamarosan még több működő műholdnak örülhetnek.


(Kép: RIA Novosztyi / V. Baranov)

Oroszország jelenleg 23 GLONASSZ műholddal rendelkezik, amelyek közül 20 teljes értékű, egy csak az egyik rádiófrekvencián (L1) működőképes, további kettő pedig hivatalosan „tartalék” (feltehetően rövidesen le kell mondani róluk). Az első GLONASSZ műholdat a Szovjetunióból 1982. október 12-én indították. A most működők közül a legrégebbi darab 2004 decemberében startolt. Az 1990-es években, az államszövetség felbomlása után és a gazdasági problémák idején a rendszer fejlesztése lelassult, de az utóbbi években ismét sok pénzt költenek rá. Idén már ez a második hármas start, s még további három, a GLONASSZ-M sorozatba tartozó műhold felbocsátása várható novemberben. Decemberben pedig pályára állhat a következő generációs, modernizált K sorozat első képviselője is. (Ez alkalommal egy műhold indul majd, Szojuz rakétával, Pleszeckből.) Így a globális lefedettség – vagyis egyszerre 24 működő műhold a Föld körül – már ebben az évben megvalósulhat. (A rendszer már egyszer, 1995-ben rövid időre teljesen kiépült, de karbantartása, vagyis a kieső űreszközök pótlása elmaradt.)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024