Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A Kis-Balaton szuper nagyfelbontású űrfelvételeken (2. rész)
(Rovat: Nyereség az országnak, Földmérési és Távérzékelési Int. , A hét képe - 2004.10.25 09:43.)

A MŰI által 2004-ben pályázattal támogatott FÖMI „A Kis-Balaton Védőrendszer növénytérképezése szuper nagyfelbontású multispektrális űrfelvételekből” témát bemutató kétrészes cikksorozatunk befejező részében bemutatjuk a QuickBird műholdak használatát és gazdaságosságát.

Módszerek

A kutatási feladat végrehajtásához a Kis-Balaton területét ábrázoló (mintegy 85 km2) QB multispektrális és pánkromatikus kép elkészítését rendeltük meg. Az ideális felvételezési időpont augusztus 1-30, sajnos az idei időjárási viszonyok nem tették lehetővé ebben a periódusban jó minőségű felvétel készítését (augusztus 9-én a Quick Bird készített egy felvételt, amely azonban olyan mértékben felhővel fedett, hogy csak abban az esetben fogjuk felhasználni, ha szeptember végéig nem sikerül jobb felvételt készíteni, lásd. 2. ábra).

2. ábra
A Kis-Balaton Fenéki-tó a 2004.
augusztus 9-én készült
Quick Bird képen

Ezért a felvételezési időszakot kiterjesztettük szeptember hónapra is. Időközben megtörtént a terület légifényképezése (szeptember 19-én) is, azonban ennek az anyagnak a feldolgozása csak az év végére készül el, ezért az űrfelvétellel való összehasonlításba nem tudjuk bevonni.

A QB geometriai illesztése a terepen mért GPS pontok alapján történik, a tematikus képfeldolgozáshoz pedig a 2003-ban készült légifényképek intrepretációjának (terepen ellenőrzött) kategória-rendszerét használjuk (3. ábra).

A két növényzeti adatbázis összehasonlításával megállapítjuk, hogy a QB multispektrális kép mennyire alkalmas a légifényképezés kiváltására.

Gazdaságosság

Az űrfelvétel alkalmazhatóságát elsősorban szakmai vonatkozásban vizsgáljuk, de nem tekinthetünk el a gazdaságosság kérdésétől sem.

A légifényképezés költségei folyamatosan emelkednek, az űrfelvételek ára pedig folyamatosan csökken. Amíg néhány évvel ezelőtt biztosan állíthattuk, hogy az egy egységnyi területre eső légifényképezés ára alacsonyabb volt a megfelelő méretű űrfelvételnél, ma már fordított a helyzet.

A jelenlegi árak mellett a Kis-Balaton területének 1:20 000-es méretarányban történő légifényképezése több, mint négyszerese a QB kép árának.

Kijelenthetjük tehát, amennyiben a QB adatok tematikailag alkalmasak lesznek a Kis-Balaton növénytérképének a szakembereket kielégítő minőségben történő előállítására, gazdaságossági szempontokat figyelembe véve a jövőben a légifényképezésről át kell térni az űrfelvételek alkalmazására.

3. ábra
A Kis-Balaton Védő-
rendszer területe
Jelmagyarázat:
a vékony vonallal kijelölt területre
vásárolunk Quickbird űrfelvételt.
A sötétlila pontok a GPS-el bemért
helyeket jelölik

Témavezető:
Dr. Csató Éva
Földmérési és Táv-
érzékelési Intézet,
Távérzékelési Központ

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024