Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

India navigációs műholdrendszere
(Rovat: Navigáció és térképészet, India a világűrben - 2016.07.11 07:15.)

India az ENSZ ülésén is bemutatta nemrég elkészült saját, regionális szolgáltatást nyújtó műholdas navigációs rendszerét.

Az ENSZ Világűrbizottság (COPUOS) minden év júniusában Bécsben tartja nyolcnapos ülését. Mint mindig, számos résztvevő ország idén is úgynevezett technikai előadásban számol be űrtevékenysége legújabb eredményeiről. A Bizottság idén júniusi ülésén előadás hangzott el India regionális navigációs műholdrendszeréről (NavIC, azaz Navigation with Indian Constellation), amelynek – amint arról portálunkon nemrég beszámoltunk – már mind a hét műholdja a Föld körüli pályájára került.


India hét műholdból álló navigációs rendszere, a NavIC.

A rendszer célja, hogy önálló, más rendszerektől független navigációs, sebesség- és időmérési szolgáltatást nyújtson India és a környező térség számára. A fő szolgáltatási terület India és a határaitól legfeljebb 1500 kilométerre fekvő területek, míg a kiterjesztett szolgáltatás a déli szélesség 30. fokától az északi szélesség 50. fokáig, illetve a keleti hosszúság 30. és 130. foka között érhető el.


A NavIC alap- és kiterjesztett szolgáltatási területe.

A három geostacionárius (GEO) műhold Egyenlítő fölötti pozíciói az ábráról leolvashatók, ugyanott azt is feltüntették, hogy a négy, 29° pályahajlású geoszinkron (GSO) műhold mely hosszúságnál keresztezi az Egyenlítő síkját. A kiterjesztett szolgáltatási terület nagy részéről a rendszer mind a hét műholdja megfigyelhető.


A három geostacionárius (GEO) és a négy, 29° pályahajlású geoszinkron (GSO) műhold elhelyezkedése.


A térség különböző részeiről látható indiai navigációs műholdak száma.

Az INRSS műholdakat az I-1K buszra építették (ennek köszönhetően 6 hónap alatt gyártották le az egyes példányokat). Üres tömegük 600 kg, induló tömegük 1425 kg. Napelemeik 1600 watt teljesítményt biztosítanak a működéshez. A navigációs rendszer SPS és RS jeleket ad az L5 és az S-sávban. A műholdak fedélzetén rubídium atomóra szolgáltatja az időjelet. A műholdak három tengely mentén stabilizáltak. Tervezett élettartamuk 10 év. A rendszer hét műholdját 2013. július 1-je és 2016. április 28-a között állították pályára. A műholdak elkészítésével és pályára állításával párhuzamosan kiépítették a trendszer működtetéséhez szükséges földi hálózatot is.


A NavIC földi szegmenségnek létesítményei.

A forgalmazott vevők egyrészt egysávúak (L5 vagy S), másrészt mindkét sávban dolgozók, és olyan vevőket is forgalmaznak, amelyek az IRNSS rendszeren kívül más navigációs szolgáltatók műholdjainak jeleit is veszik.


A NavIC működési rendszerterve.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024