Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Navipedia
(Rovat: Navigáció és térképészet, Galileo - 2012.04.18 07:15.)

A műholdas helymeghatározás olyan gyorsan fejlődik, hogy a hagyományos nyomtatott kézikönyvek nem is nagyon tudják felvenni vele a versenyt. Az ESA támogatásával most egy internetes enciklopédia indult, aminek első változatát már nyilvánossá tették.

Az alapmódszert a minden internethasználó által ismert és gyakran használt Wikipedia vitte a legnagyobb sikerre. A wiki úgy működik, hogy az információs rendszer szerkesztői (szerzői) a lapokhoz új tartalmakat adnak, vagy azokat továbbszerkesztik, módosítják. Európában most érte el a gyors fejlődési fázisát az új Galileo műholdrendszer, az első két űreszköz tavaly óta már pályán van és sikeresen működik. De a többi műholdas helymeghatározó rendszerben (összefoglaló nevükön GNSS, Global Navigation Satellite Systems) és gyakorlati alkalmazásaikban is szinte nap mint nap történik valami újdonság.


A Navipedia induló képernyője.

A Navipedia most mindenki által elérhetővé tett kezdeti változatában mintegy 400 szócikk foglalkozik a GNSS alapvető működési elveivel, a vevőberendezések működésével, külön a különböző műholdrendszerekkel (az amerikai GPS, az orosz GLONASSZ, a kínai Compass, az európai Galileo rendszerrel), a kiegészítő rendszerekkel, valamint a műholdas helymeghatározás, a navigáció különféle alkalmazásaival. A Navipedia szerzői és szerkesztői a terület vezető európai szakértői. A kezdeményezés mögött az a felismerés áll, hogy egyrészt a GNSS rendszerekkel foglalkozó rengeteg internetes információforrás nagyon széttagolt, és nem is mindig pontos. Másrészt még a legjobban megírt szakkönyvek is igen hamar elavulttá tudnak válni.

Az új Navipedia célközönsége egyrészt a szakma, a GNSS kutatásokban és az alkalmazások fejlesztésében érdekelt kutatóintézetek és vállalkozások. Másrészt az érdeklődő nagyközönség, akik a szokásosnál többet szeretnének megtudni egy-egy részterületről. A cikkeket így három kategóriába sorolták: a kezdő, közepes és magas színvonalú tartalom jelzi, hogy általános vagy inkább szakértő közönségnek szánták az adott információt.

A kezdeményezők szerint a Navipedia mostanra elérte azt a szintet, hogy megnyissák a széles nagyközönség számára. Erre az ünnepélyes aktusra március közepén Münchenben, az évente megrendezett hagyományos GNSS konferencia alkalmával került sor. Nem csak a tartalom publikus, de nyitottak a külső szakértő közreműködők cikkei számára is. A magas szakmai színvonal fenntartása érdekében a szócikkeket az ESA műholdas navigációs szakértői lektorálják, mielőtt azok bekerülnének az adatbázisba. Az olvasók számára lehetőség van témát is ajánlani, új szócikkekre javaslatot tenni.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024