Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Az EUPOS szolgáltatási rendszere
(Rovat: Navigáció és térképészet, Mezőgazdaság , Nyereség az országnak - 2005.05.09 17:16.)

Hazánkban is egyre többen használják autójuk navigációjára, szabadidejükben, vagy munkavégzésre a műholdas helymeghatározást. A megbízható GPS eszközök azonban rendelkeznek egy sor korláttal is. A probléma megoldása érdekében kezdődött meg Közép- és Kelet-Európában az EUPOS javító földi hálózat kifejlesztése. Az idén elkészült e speciális infrastruktúra különféle alrendszereinek terve annak érdekében, hogy 2006-ban beindulhasson a (még csak Budapest környéki) tesztüzem.

Napjainkban két globális műholdas helymeghatározó és navigációs rendszer (Global Positioning System, GPS) létezik: az amerikai NAVSTAR, és az orosz GLONASSZ. Mindkettő gyökerei a 70-es évek végére nyúlnak vissza. Az említett két rendszeren túl tervezés alatt áll az európai Galileo rendszer. A Galileo ma még csak terv, míg a NAVSTAR GPS és a GLONASSZ legnagyobb erényeik és tömeges használatuk ellenére is küszködnek bizonyos problémákkal. Ezek
-- a korlátozott pontosság (ami tipikusan 10 méter körüli),
-- a nem minden esetben megfelelő rendelkezésre állási szint (ami garantáltan csak 95%-os),
-- és a viszonylag alacsony integritás (vagyis az, hogy nincs – vagy csak nagy késéssel van - információnk arról, ha a rendszer hibásan működik).

A fenti problémák miatt ezek a rendszerek nem képesek valamennyi felhasználó igényeit kielégíteni. Ezen felismerések miatt kezdték meg az olyan műholdas “kiterjesztő” rendszerek fejlesztését, mint az amerikai WAAS, a japán MSAS, vagy az európai EGNOS. Ezek a javító adatokat és integritás információkat geostacionárius műholdakról szórják, elsősorban a kereskedelmi tengerészek és a polgári légiközlekedés számára. Egyes felhasználókat Európában azonban nem elégít ki az EGNOS 1-2 m-es pontossága és még ennél is pontosabb helymeghatározó rendszert szeretnének! Ehhez spaciális földi infrastruktúrákat fejlesztenek, melyek az amerikai NAVSTAR GPS és esetleg az orosz GLONASSZ műholdas rendszerekre vonatkozó javításokat helyi távközlési rendszerekkel (GSM, GPRS, Internet, RDS-rádiók) juttatják el a felhasználókhoz. Az ilyen ún. Referencia-állomás hálózatok közül kiemelkedik a német SAPOS, amely a Német Szövetségi Köztársaság teljes területén képes (a felhasználók által használt eszközöktől függően) 1 m alatti, vagy akár 1-2 cm-es pozíciómeghatározási pontosság biztosítására. Használói a térképészek, közműcégek, földmérők, geológiai kutatást végző cégek, a nagyobb mezőgazdasági vállalkozók, a folyami hajózás, a katasztrófavédelem, egyes rendvédelmi szervek, stb.

2003 óta folynak azok a hazai kutatások és fejlesztések, melyek azt célozzák, hogy Magyarországon is létrehozzunk egy hasonló rendszert. Ehhez a SAPOS technikai bázisára alapozott közép- és kelet-európai országok által megvalósítandó EUPOS rendszer magyarországi implementálását tervezzük. A fejlesztések legújabb lépéseként a Földmérési és Távérzékelési Intézet (penci) Kozmikus Geodéziai Obszervatóriumának szakemberei a Magyar Űrkutatási Iroda támogatásával kidolgozták a referencia-állomások hálózatának és az előállítandó korrekciós csomagoknak a rendszerterveit. A dunakeszi telephelyű TTTC Kft ezzel egyidejűleg, az Informatikai és Hírközlési Minisztérium anyagi támogatása mellett elkészítette javaslatait az előfizetési- és felhasználói-alrendszerekre. A felsorolt munkák 2005. májusában befejeződtek, és reménykedünk abban, hogy segítségükkel – további anyagi források rendelkezésre állása esetén – 2006-ban kiépülhet az első pilot infrastruktúra Budapesten, illetve Pest Megyében. Egy ilyen rendszer megvalósítása jelentős segítség lesz a magyar földmérők, térképészek, agrár-, környezetvédelmi , természetvédelmi és vízügyi szakemberek mindennapi munkájában.

További információk: TTTC Kft., E-mail: info@3tc.hu

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024