Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Masat-bélyeg
(Rovat: Masat-1, Álmuk a világűr - 2012.04.12 16:45.)

Az első magyar műholdat köszöntő bélyeget ma bocsátotta forgalomba a Magyar Posta. Egy különlegességet is mutatunk, csak az Űrvilág olvasóinak!

A bélyegmegjelenés mellett a Magyar Nemzeti Bank kiadásában egy új emlékérme is forgalomba került április 12-én. A két újdonság ünnepélyes kibocsátásáról, valamint előtte a Masat-1 eredményeit bemutató, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen tartott rendezvényről holnap részletesebben is beszámolunk. De most kezdjük a bélyeggel!


Az alkalmi bélyeg, az elsőnapi boríték és az emlékbélyegző Hefelle Glória grafikusművész alkotása, aki örömmel dedikálta az Űrvilág olvasóinak a boríték egy példányát. Ahogyan még sok további műholdat kívánuk a magyar űrkutatóknak, úgy minél több új bélyegre szóló megbízást a tervezőművésznek!

A Masat-1 tiszteletére kibocsátott postabélyeg ismertetőjéből idézünk: „A bélyegkép főmotívuma a Masat-1, melynek hátterében a Föld és a magyar nemzeti zászló látható. A tervek szerint a bélyegkibocsátás időpontjában a magyar műholdról különleges üzenetet vehetnek majd a rádióamatőrök. A Masat-1 MO–72 az első teljesen magyar építésű mesterséges égitest, melyet magyar idő szerint 2012. február 13-án 11 órakor indították útnak, a Francia Guyana-i Kourou melletti űrközpontból. A CubeSat szabványt a California Polytechnic State University és a San Luis Obispo and Stanford University's Space Systems Development Lab dolgozta ki. Célja, hogy a bekapcsolódó egyetemek 10×10×10 cm méretű, legfeljebb 1 kg tömegű egységekben meghatározott, működő pikoműholdat fejlesszenek ki. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) hallgatói 2006-ban látták meg a würzburgi egyetem által kifejlesztett pikoműholdat, majd 2007-ben, oktatók és kutatók támogatásával, Dr. Gschwindt András vezetésével megalakult a Masat-1 Fejlesztői Csapat. Elhatározták, hogy a szabvány alapján létrehozzák hazánk első műholdját. A csoport tagjai: Bükkfejes András, Czifra Dávid, Dudás Levente, Glisics Sándor, Horváth Gyula, Hödl Emil, Kovács Zoltán, Marosy Gábor, Mezei Tibor, Temesvölgyi Tamás, Varga Lajos és Várhegyi Zsolt. Céljuk az volt, hogy olyan szerkezetet hozzanak létre, mely képes túlélni a felbocsátáskori rázkódást, alkalmazkodik a szélsőséges környezethez, a Földtől 300-1450 km magasságban legalább 3 hónapig képes működni és folyamatosan kommunikálni a földi vezérlőállomással. Az utolsó pillanatban még egy kis tömegű kamera is bekerülhetett a műholdba. Az első sikeres képek a Földről a 2012. március eleji napvihart követően készültek. A 300 millió forintos eszmei értékű projekt megvalósításába az egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Karának két tanszéke – az Elektronikus Eszközök Tanszék, a Szélessávú Hírközlés és Villamosságtan Tanszék és annak Űrkutató Csoportja –, valamint számos külső cég is bekapcsolódott. A Masat-1 kifejlesztése megközelítőleg 56 ezer mérnökórát vett igénybe. A rádió a 70 centiméteres amatőr sávon működik, így bármely rádióamatőr veheti a telemetriai adatokat a pálya ismeretében, a műhold honlapjáról letölthető dekódoló szoftver segítségével.”


A Magyar Posta legújabb, 310 Ft-os névértékű bélyege az Állami Nyomdában készült, 250 000 példányban. A bélyeg perforálási mérete: 30 x 40 mm, 50 bélyeget tartalmazó ívekben gyártották. Megvásárolható más magyar alkalmi bélyegekkel együtt például a Filapostában (Budapest X., Üllői út 114-116., az Ecseri úti metrómegállónál), amely hétköznapokon 8 és 16 óra között tart nyitva.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024