Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Ember és világűr – emlékezés egy évfordulóra
(Rovat: Magyar a világűrben, Álmuk a világűr - 2007.06.05 21:59.)

A magyar-szovjet űrrepülés 27. évfordulójára emlékeztek ma délelőtt a Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeumában. Az emlékülésen került sor az Ember és a világűr című multimédiás kiadvány bemutatójára.

Farkas Bertalan, az első magyar űrhajós ürrepülésének 25. évfordulója alkalmából 2005. május 25-én ünnepi megemlékezést szerveztek a Parlamentben, május 26-án pedig a tudományos programok készítői számoltak be a kísérletek előkészületeiről a Hadtörténeti Intézet és Múzeumban. Azóta két év telt el, de Farkas Berci űrrepülése nem felejtődött el. Az ezévi rendezvényt Dr. Holló József nyitotta meg, majd a Honvédelmi Minisztérium kabinetfőnöke, Dr. Szeredi Péter mondott köszöntőt. Az Ember és a világűr című multimédiás kiadvány munkálatait és a kiadvány ötletét Dr. Szilágyi Tivadar ezredes, a Zrínyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem egyetemi tanára mutatta be. Mivel ennek gondolatai a 2005-ös emlékülés kapcsán fogalmazódtak meg, óhatatlanul is bemutatásra kerültek a két évvel ezelőtti események legfontosabb pillanatai.

Dr. Szabó József címzetes egyetemi tanár a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen már majdnem 15 éve tart Űrdinamika kurzust a Műegyetem hallgatói számára. Az ő nevéhez is kötődik az emlékülésen bemutatott kiadvány. A mai emlékülésen bemutatott néhány, a szovjet-magyar űrrepüléshez kapcsolódó, máig is kevésbé ismert dokumentumot. Ezek közül az egyik az űrrepülés bejelentéséhez kapcsolódik. A szovjet űrrepülések kezdetén csak az űrrepülések után jelentették be a sikeres űrrepülést. A 70-es évek végére már a start után másfél órával (miután már legalább egyszer körbekerülte a Földet az űrhajó) lehetett bejelenteni az űrrepülés sikerességét. A magyar delegáció – élén Szabó Józseffel – sikeresen elérte, hogy már a start utáni 30. percben bejelenthessék ezt a magyar lakosságnak. Mindez nem volt egyszerű feladat, kellett hozzá diplomáciai készség és segítség, egy jól időzített születésnapi ajándék is, és a nyugati híradókra való hivatkozás

A közös űrrepüléshez kapcsolódó tudományos programok egy-egy jelenlévő képviselője is szólt néhány szólt, így Deme Sándor (KFKI AEKI), Apáthy István (KFKI AEKI), Csollány Ágoston (a Csillagvárosban forgató tévéstáb) és természetesen Farkas Bertalan is. Farkas Bertalan és a többi jelenlévő is kifejezte reményét, hogy hamarosan az iskolások számára is elérhetők lesznek a magyar-szovjet közös űrrepüléssel kapcsolatos anyagok, és ezek beépülnek a magyar közoktatásba.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024