Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

25 éve történt:
Magyar a világűrben (5. rész)

(Rovat: Magyar a világűrben, Nyereség az országnak - 2005.05.31 07:38.)

Az űrrepülés 3-5. napját teljes egészében a tudományos kutatómunka, a kísérletezés töltötte ki, melyek közül most a geofizikai, térképészeti, fizikai és műszaki-technológiai kísérleteket vesszük sorba.

(Vastag betű jelzi a teljes egészében magyar fejlesztésű űrkisérleteket.)

Az Atmoszfera kísérletben a légkör áteresztőképességét vizsgálták a bolgár Szpektr-15 műszerrel, a Refrakcija kísérletben pedig a légkör szerkezetét a lenyugvó és felkelő Nap korongjának deformálódását megfigyelve elemezték. A Zarja kísérletben szintén a Szpektr-15 műszert használták, ám ezúttal a lemenő és felkelő Nap fényének szóródását figyelték meg a felső légkörön. A Terminator kísérletben vizsgálták a légkör optikai tulajdonságát egyidejűleg fénykép és színkép segítségével a terminátor (a fény és árnyék határ) környezetében. A Poljarizácija-I kísérletben mérték a Földről visszavert napfény polarizációját, míg az Utro űrkísérletben alacsony Nap-álláskor fényképezték a tengert és a szárazföldet. Végül, de nem utolsó sorban a magyar Bioszféra-M kísérletben kézikamerával fényképeket készítettek geológiai, geomorfológiai, meteorológiai és oceanológiai vizsgálatok céljára.



A Szaljut-6 űrállomás röntgenrajza

A Deformacija kísérletben mérték a Nap felé fordított űrállomás melegedés miatti hajlását a Nap-képének az űrhajók optikai célzónájában való elmozdulásai révén. Az Illjuminator kísérletben a bolgár Szpektr-15-tel vizsgálták egy kiválasztott űrállomásablak színképi áteresztőképességét, míg a Poljarizacija-2 űrkísérletben színszűrőkkel tanulmányozták a terminátor környéki felszíni kontrasztnövekedést.



A Szaljut-6 "hosszúidejű" legénysége
Farkasék látogatásakor:

Popov (balra) és Rjumin

A két magyar fejlesztésű technológiai kísérlet az Ötvös és a Bealuca neveket viselte. Az előbbi űrkísérlet során a Szaljut-6 fedélzetén működő Krisztall kemencében gallium-arzenid, indium-antimonid, gallium-antimonid félvezető kristályokat növesztettek. A Bealuca kísérletben aluminium és 4 százaléknyi réz keverékét (Dural) olvasztottak a Szaljut-6 fedélzetén lévő Szplav és Kriszal berendezésekben.

Cikksorozatunk következő részeiben bemutatjuk a visszatérésre használt (és ma a budapesti Közlekedési Múzeumban látható) Szojuz-35 űrhajót, illetve megismerkedünk a visszatérés eseményeivel.

Forrás: ŰRHAJÓZÁSI LEXIKON
(Akadémiai Kiadó és Zrinyi Katonai Kiadó - 1981.)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024