Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Két Hszingjün
(Rovat: Lássuk és halljuk egymást, Kínai műholdak - 2020.05.13 07:15.)

Egy 80 darabosra tervezett kínai távközlésiműhold-konstelláció első két tagja került alacsony Föld körüli pályára.

A Kuajcsou-1A (Kuaizhou 1A) hordozórakéta május 12-én, magyar idő szerint 3:16-kor startolt Csiucsüanból (Jiuquan), a Góbi-sivatagból.


Ez volt a Kuajcsou-1A rakétatípus kilencedik indítása, a korábbiakhoz hasonlóan sikeres. A Kuajcsou-1 alaptípust 2013-ban és 2014-ban használták egyszer-egyszer, az 1A változat 2017-től van szolgálatban. (Kép: Weibo)

A kis méretű, szilárd hajtóanyaggal működő rakéta a Hszingjün (Xingyun) nevű, adattovábbítási feladatra készülő műholdrendszer két tagját indította. A tervek szerint a teljesen kiépített rendszer 80 ilyen műholddal hálózza be a Föld környezetét. A két, egyenként 93 kg tömegű űreszköz kb. 560 km magasan húzódó poláris pályára került.

A start egyúttal az Expace cég tevékenységének a koronavírus-járvány utáni újraindulását is jelentette. Az állami China Aerospace Science and Industry Corporation (CASIC) leányvállalata, amely a Kuajcsou rakétákat üzemelteti, a járvány kiindulási helyének számító Vuhan (Wuhan) városában működik. Bár a kínai űrindítások a járvány ideje alatt is többé-kevésbé folytatódtak, a gyorsan növekedő űrszektor vállalatainak tevékenysége lelassult. A mostani startot is az év korábbi időszakára tervezték. A munka a CASIC vuhani létesítményeiben márciusban indult újra, a hónap végén több mint 130 fős szakértői csapat kísérte a rakétát és hasznos terhét az indítóhelyre, hogy elkezdjék az előkészületeket a startra.


A Kuajcsou-1A rakéta külseje különleges festést kapott, amellyel a vuhani egészségügyi dolgozók munkájáról emlékeztek meg. A két felbocsátott műhold egyike is a Vuhan nevet kapta. (Kép: CASIC)

Ahogy az Expace, úgy a műholdrendszert fejlesztő Xingyun Satellite Co. is a CASIC leányvállalata. A Hszingjün műholdak célja adatok továbbítása, eszközök működésének nyomon követése lesz. Nem ez az egyetlen kínai műholdrendszer, amely a „dolgok internete” (Internet of Things, IoT) fejlődésére alapozza a szolgáltatásait. A megrendelők között például a tengeri áruszállításban, erdőgazdálkodásban, építőiparban tevékenykedő vállalkozások lehetnek majd.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024