Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

30 éves a lengyel műholdas televíziózás
(Rovat: Lássuk és halljuk egymást - 2019.03.21 07:15.)

Harminc évvel ezelőtt tűntek fel az első parabolaantennák az épületek homlokzatán Lengyelországban.

A történelmi változások egyik előjele volt ez. Mindegyikük az égbolt egy pontja felé irányult, a keleti 19,2 fokos orbitális pozíció felé, ahonnan az Astra-1A műhold jeleit lehetett fogni. Most ünnepeljük a 30. évfordulóját ennek az eseménynek, amely a műholdas televíziózás kezdetét jelentette Lengyelországban. Az 1989-es év a technológiai áttörés éve volt Lengyelországban. A lengyel televíziózásban ekkor kezdődtek a műholdas adások.

Astra-1A

1989 februárjában kezdte meg működését a világ legnagyobb műhold-üzemeltetője, a SES tulajdonában álló Astra-1A műhold. A SES első műholdját Francia Guyanaból bocsátották fel egy Ariane-4 rakétával. A műholdat a keleti 19,2°-os fokos pozícióban állították geostacionárius pályára. Beüzemelése után Nyugat- és Közép-Európa országaiban, köztük Lengyelországban biztosított műsorszórást. Ez volt az első alkalom, hogy a lengyelek műholdjelet foghattak, amivel az országban mindenki számára sokkal hozzáférhetőbb lett a televíziós szolgáltatás. Az indulásnál az Astra-1A a FilmNet, Sky TV, Scandinavian TV3 és MTV Europe csatornákat sugározta. Az év végére számos német csatorna, köztük az RTL Plus, a Sat.1 és a Pro7 is helyet kapott a műholdon. 1990 júniusára valamennyi transzponder betelt. A műholdas televíziózás óriási népszerűségét jól mutatja, hogy Európában 1990-ben már 17 millió háztartásban használták a szolgáltatást.

Az Astra műholdas televízió ablakot nyitott a világ felé a lengyel nézők számára (ahogyan egyébként a magyarok számára is – a szerk.). A lengyelek immáron külföldi csatornák műsorait is nézhették, az országon belül pedig egy évvel később megszűnt az állami televízió monopóliuma. Az első országos kereskedelmi csatornát három évvel később, 1992-ben indították. A mai napig sokan emlékeznek rá, milyen szimbolikus változást jelentett az első műholdas parabolák megjelenése a homlokzatokon.

Harminc év Lengyelországban

Az Astra-1A műholdas műsorszórásának elindulása az Astra CEE-hez kapcsolódik, amely mára televíziócsatornákat, rádióállomásokat, valamint internetes és multimédiás szolgáltatásokat is nyújt. A SES Astra műholdakkal a lengyel nézők jelenleg akár 400 ingyenes csatornát is foghatnak, amelyek közül 80 HD minőségű.


(Kép: SES Astra)

„Ebben az évben ünnepeljük az Astra és a műholdas televíziózás lengyelországi megjelenésének 30. évfordulóját. Az évek folyamán egyre sokoldalúbbak lettek a műsorszórási technológiák, amik létrehozták például az OTT TV szolgáltatást. A műholdas műsorszórásnak azonban továbbra is vannak tagadhatatlan előnyei, például a földrajzi viszonyoktól, természeti katasztrófáktól, terroristatámadásoktól és politikai zűrzavaroktól való függetlensége, illetve a megbízhatósága, ami abból fakad, hogy nincs szüksége földi infrastruktúrára. De még ezeknél is fontosabb, hogy a műholdak korlátlan jel- vagy tartalomátvitelt biztosítanak. Ezért működik nagyszerűen a műholdas műsorszórás az eredeti 4K felbontásban is. Ráadásul az Astra-3B már megkezdte a 8K tartalmak továbbítását is, ami azt mutatja, hogy készen áll a még kiválóbb minőségű műsorszórásra is. A modern műholdakkal másodpercenként akár több ezer gigabájtnyi adat is továbbítható, és többfajta felhasználáshoz is alkalmazható” – foglalta össze Martin Ornass-Kubacki, az Astra CEE elnöke.

Az első Astra műholdaknak köszönhetően a műholdas televíziózás 30 évvel ezelőtti lengyelországi elindulása egy technológiai forradalmat hozott a lengyel televízióiparban. 30 évvel később a műholdak továbbra is vezető szerepet játszanak a videótartalom továbbításában, különösen annak fényében, hogy egyre nagyobb az igény a kiváló minőségű tartalmak és szolgáltatások iránt. (Forrás: SES Astra sajtóközlemény / Próbakő Kommunikáció)

Három évtizedes időutazás: az Astra korabeli reklámfilmjének digitalizált változata. (Forrás: Youtube / David Baldwin)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024