Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Blagoveszt-13L
(Rovat: Lássuk és halljuk egymást, A nemzetbiztonságért , Orosz alkalmazási holdak - 2018.12.22 05:15.)

Proton rakétával állt pályára a kazahsztáni Bajkonurból a geostacionárius pályára szánt orosz katonai távközlési hold.

A Blagoveszt-13L december 21-én, magyar idő szerint 1:20-kor startolt. A Proton-M rakéta és Briz-M végfokozata sikeresen pályára állította az űreszközt, amely mintegy 9 órával az indítása után érte el a tervezett pályát és önállósodott a Briz-M-től.

A Blagoveszt-13L (Kozmosz-2533) egy elsősorban katonai célú távközlési műholdrendszer harmadik darabja. Az előző kettő 2017. augusztusban, illetve idén áprilisban indult, és 2020-ig még egy hasonló műhold felbocsátását tervezik. A rendszer Ka- és Q-sávú transzpondereivel közvetlen műholdas adatkapcsolatot biztosít az orosz katonai bázisok között, de emellett polgári célokra is használják. Ilyen a telefonos és szélessávú internetes összeköttetés és műsorszórás. Az első két példány állomáshelye a geostacionárius pályán a 45° (Blagoveszt-11L, katonai jelöléssel Kozmosz-2520) és 128° keleti hosszúságnál (Blagoveszt-12L, avagy Kozmosz-2526) van. Ezeket ugyancsak Proton rakétával juttatták a világűrbe.

A műholdak a Resetnyev vállalatnál épültek. Főleg katonai jellegük miatt a műszaki paramétereik részletei nem ismertek, de tervezett élettartamuk legalább 15 év.

A mostani év végi start volt 8 hónap után az első a valamikor sokkal sűrűbben használt Proton hordozórakéta számára. Az előző éppen a Blagoveszt-12L műholdat indította. Az elmúlt években tapasztalt technikai problémák és a hordozórakéták nemzetközi piacán tapasztalt az élesedő verseny együttesen ahhoz vezetett, hogy a kereskedelmi megrendelők elfordultak a Protontól. Hosszabb távon az oroszok az Angara-5 rakétát szánják a Proton felváltására. Ez utóbbiak várhatóan a 2020-as évek közepéig maradnak használatban. Az Angara-5 első tesztrepülésére már négy évvel ezelőtt, 2014 decemberében sort kerítettek egy tömegmodellel, de azóta sem indítottak vele ténylegesen működő űreszközt.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024