Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Iridium Next: újabb tíz műhold
(Rovat: Lássuk és halljuk egymást - 2017.10.09 15:00.)

A mobil távközlési műholdrendszer új generációs űreszközei a SpaceX Falcon-9 rakétájával startoltak Kaliforniából.

A tíz kicsi Iridium műhold (tömegük egyenként 860 kg) a Vandenberg Légitámaszpontról emelkedett a magasba október 9-én, magyar idő szerint 14:37-kor. Ez már a harmadik ilyen adag, amivel az alacsony Föld körüli pályákat használó rendszer felfrissítését végzi a mobil távközlési szolgáltató cég. Az előző két alkalommal is Falcon-9 rakétákat használtak, ahogyan az elkövetkező öt startnál is ezt tervezik. A tervek szerint 2018-ban végeznek az indítások sorozatával.


A műholdak előkészítése a startra. (Kép: Iridium)

A Falcon-9 rakéta első fokozata ezúttal újonnan gyártott példány volt, viszont a későbbi újbóli felhasználása céljából megkísérelték a visszahozatalát. Az elhasznált fokozat egy a kaliforniai partok közelében, a Csendes-óceánon úszó platformra érkezett vissza függőleges helyzetben, épségben. (A Vandenberg Légibázisnál egyelőre nem oldották meg a szárazföldre való visszatérést, ahogyan a SpaceX által használt másik, floridai starthelynél.)


Fantáziaképen egy Iridium Next mobil távközlési hold. Egyszerre 10 ilyen állt most pályára, már 30-ra növelve az új típusú Iridium holdak teljes számát a Föld körül. (Kép: Iridium)

A startot megelőzően az Iridium cég bejelentette, hogy a már fent levő új generációs holdjaival megkezdte az Iridium Certus nevű, szélessávú adatátvitelt biztosító új szolgáltatásának tesztelését. A teljes, 780 km magas pályákon keringő műholdakból álló konstelláció 66 tagot számlál majd, plusz pályára kerülnek működőképes tartalék példányok is. Fokozatosan cserélik le az Iridium jelenlegi, kiöregedő műholdflottáját, amelynek tagjai az ezredforduló környékén kerültek pályára.

A Falcon-9 rakéta következő startja rövidesen, már október 11-ére várható. Akkor a keleti partvidékről, a floridai Kennedy Űrközpontból indítják a SES-11/EchoStar-105 geostacionárius távközlési holdat – ezúttal újrahasznosított első rakétafokozatot használva (az februárban egy Dragon teherűrhajónak a világűrbe juttatásában vett részt). Az lesz a SpaceX történetében a harmadik eset, amikor korábban már repült Falcon-9 fokozatot alkalmaz.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024