Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Két új műhold Ariane-5-tel
(Rovat: Lássuk és halljuk egymást - 2017.09.30 08:45.)

Az európai nehézrakéta az Intelsat és egy japán üzemeltető egy-egy távközlési holdját állította pályára Francia Guyanából.

Az Ariane-5 rakéta, orrkúpja alatt a szokásos kettős hasznos teherrel szeptember 29-én, magyar idő szerint pár perccel éjfél előtt, 23:56-kor startolt az Egyenlítőhöz közeli Kouruból, VA 239 jelű repülésére. Mindkét műhold az Egyesült Államokban készült és a most elért elnyúlt átmeneti pályájuk fokozatos megemelését követően geostacionárius pályán működnek majd. A startot az eredetileg tervezett napon, szeptember 5-én egy technikai probléma miatt az utolsó pillanatokban leállították, amikor pedig a folyékony hidrogénnel és oxigénnel működő Vulcain-2 fő hajtómű már beindult. Ilyesmire utoljára 2011-ben volt példa Ariane-5-tel. Még 7 másodperc kellett volna, hogy az oldalsó szilárd hajtóanyagú segédrakéták is működésbe lépjenek, ami után a start lefújása már nem lehetséges.

A kettő közül a nagyobbik, a felső pozícióban elhelyezett és először önállósult, 6,4 tonnás Intelsat-37e a Boeing 702-es műholdplatformjára épült. Tervezett működési élettartama 15 év. Mint a számozása után látható e betű is utal rá, a cég modern Epic sorozatának új darabjáról van szó. Az elsősorban nagy sávszélességű adatátviteli szolgáltatást nyújtó műhold amerikai, európai és közel-keleti ügyfeleket lát majd el. Állomáshelye 18° nyugati hosszúság fölött lesz.


Az Intelsat-37e a Föld körül. (Fantáziakép: Intelsat)

Az Ariane-5 rakéta emellett a BSAT-4a műholdat juttatta a világűrbe. A 3,5 tonnás űreszköz a Space Systems/Loral cégnél épült japán megrendelésre, a Broadcasting Satellite System Corporation számára. A szigetországba 4K és 8K Ultra HD televíziós adásokat sugároz majd 110° keleti hosszúság fölött elfoglalandó pozíciójából.

Az Ariane-5 rakétának most volt idén az ötödik startja és így már összesen 10 geostacionárius távközlési holdat indítottak vele 2017-ben. Legközelebb októberben (talán novemberben) ismét két hasonló célú űreszköz jöhet, a brit HYLAS-4 és az Egyesült Arab Emírségek Al Yah-3 nevű holdja. Ha minden jól megy, az évet az európai Galileo navigációs műholdrendszer egyszerre négy új tagjának decemberi felbocsátásával zárhatja az Ariane-5 hordozórakéta.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024