Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

AsiaSat-9
(Rovat: Lássuk és halljuk egymást - 2017.09.29 08:15.)

Az orosz Proton rakéta kereskedelmi indítása során egy amerikai gyártású, hongkongi tulajdonú távközlési műhold indult Kazahsztánból.

A start időpontja Bajkonurban szeptember 28-án, magyar idő szerint 20:52 volt. A Proton-M nehézrakéta mostani indítása alig több mint két héttel követte az előző, ugyancsak a virginiai székhelyű ILS (International Launch Services) nemzetközi vegyesvállalat által szervezett előzőt, amikor az Amazonas-5 távközlési műhold került elnyúlt átmeneti pályára. Hasonló történt a most felbocsátott AsiaSat-9-cel is, amely szokás szerint a végleges geostacionárius körpályát saját hajtóműveinek segítségével éri el az elkövetkező hetekben. A rakéta Briz-M végfokozata a felemelkedés után több mint 9 órával alakította ki a műhold pályáját, miután az önállósulni tudott.


Az AsiaSat-9 műhold, a hordozórakéta Briz-M végfokozatára szerelve. (Kép: ILS)

A távközlési műholdak esetén megszokottnak számító 15 éves élettartamra tervezett, 6140 kg tömegű AsiaSat-9 a Space Systems/Loral cégnél (Palo Alto, Kalifornia) épült. Fedélzetén 32 Ku- és 28 C-sávú transzponderrel televíziós műsorokat sugároz és szélessávú adatátviteli szolgáltatásokat nyújt. Lefedettségi területe a Közel-Kelettől Kínán, Szibérián, Japánon át Ausztráliáig és Új-Zélandig húzódik. Ennek megfelelően a 122° keleti hosszúság fölött állomásozik majd.

A mostani a hongkongi székhelyű AsiaSat cég eddigi legnagyobb műholdja. Az üzemeltető flottája jelenleg hat működő geostacionárius távközlési holdat számlál. Az AsiaSat műholdjai több mint 700 televíziós és rádiós csatornát sugároznak, az ázsiai és csendes-óceáni térségben mintegy 830 millió háztartást érnek el. A most pályára állított űreszköz a kiöregedőfélben levő AsiaSat-4-et váltja fel, amely még 2003-ban startolt.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024