Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Elindult a BulgariaSat-1
(Rovat: Lássuk és halljuk egymást, SpaceX - 2017.06.24 12:15.)

A bolgár távközlési holdat újrahasznosított első fokozattal repülő Falcon-9 rakéta állította pályára Floridából.

A start a Kennedy Űrközpont 39A indítóhelyéről június 23-án, magyar idő szerint 21:10-kor történt. A SpaceX most második alkalommal használt a Falcon-9 hordozórakétájához olyan első fokozatot, amelyet korábban már alkalmaztak űrindításra, majd sikerült épségben visszahozniuk a Földre. (Az eset egyébként idén január 14-én, Kaliforniában történt.) A fokozat természetesen átesett a szükséges felújításon és ellenőrzésen, mielőtt ismét használatba vették volna. A mostani start során egyébként megint sikerült visszahozni, a felemelkedés után mintegy 8 és fél perccel már (majdnem) függőleges helyzetben, rendben landolt az Atlanti-óceánon úszó platformra. A fokozat sikeres visszanyerésére a szokásosnál kevesebb esélyt láttak, mert a műhold tömege és pályája miatt viszonylag kevés hajtóanyag maradt a fékezéshez. (A SpaceX – akár szárazföldre, akár tengeri platformra – eddig 17 kísérletből 12-szer sikerrel szállította le a használt első fokozatot, és az utolsó 8 próbálkozás mindegyikénél működött a módszer.)


Bulgária első geostacionárius távközlési holdját Amerikában a Space Systems/Loral cég gyártotta. A 3,7 tonna tömegű űreszköz tervezett hasznos élettartama legalább 15 év. (Kép: Space Systems/Loral)

A műhold üzemeltetője, a BulgariaSat vállalat vezérigazgatója a startot megelőző nyilatkozatában kiemelte, hogy a SpaceX költségcsökkentő megoldásai elősegítik, hogy kis országok és kevésbé tőkeerős üzemeltetők is saját távközlési műholdak felbocsátásában gondolkozzanak.

Ha eléri a geostacionárius (36 ezer km-es) pályamagasságot, a BulgariaSat-1 az 1,9°-os keleti hosszúság fölött állomásozik, lefedettségi területébe egész Európa beletartozik majd. Elsődleges feladata a televíziós műsorok továbbítása lesz. A BulgariaSat műsorszóró leányvállalata, a Bulsatcom jelenleg transzpondereket bérel a 14 éves görög Hellas-Sat-2 műholdon. A cég az új saját műholddal jelentősen tudja növelni kapacitásait Bulgáriában, Szerbiában és más balkáni országokban. Bulgária pedig a műholddal el tudja foglalni a nemzetközi egyezmények alapján neki „járó” helyet az emberiség közös kincsének számító geostacionárius pályaív mentén. Ezeket a pozíciókat a Nemzetközi Távközlési Unió (International Telecommunications Union, ITU) jelöli ki. A BulgariaSat-1 a szükséges beüzemelés és tesztelés után várhatóan augusztus elejétől lép működésbe.

Közel három hónap után a mostani volt a második alkalom, hogy a SpaceX újrahasznosított rakétafokozatot használt. Akkor a SES-10 távközlési hold állt geostacionárius átmeneti pályára, a mostanihoz hasonló sikerrel. Állítólag a SpaceX 10%-os árengedményt kínál azoknak a megrendelőinek, akik az újonnan gyártott helyett hajlandók másodszor repülő első fokozattal indítani műholdjukat.


A BulgariaSat-1 startja Floridából. (Kép: SpaceX)

A floridai start csak az első volt a SpaceX sűrű hétvégéjén: vasárnap az Egyesült Államok átellenes, nyugati partvidékéről, a kaliforniai Vandenberg Légitámaszpontról terveznek felbocsátani még egy Falcon-9 rakétát. Azzal az Iridium mobil műholdas távközlési rendszer újabb 10 új generációs űreszköze áll alacsony Föld körüli pályára.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024