Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Repül a Hispasat 36W-1
(Rovat: Lássuk és halljuk egymást, Üzlet és munkahely , Nyereség a kontinensnek - 2017.01.29 07:15.)

Ezzel bemutatkozik az új, az ESA közreműködésével távközlési holdakhoz fejlesztett európai SmallGEO platform, amelyről még biztosan sokat hallunk a jövőben.

Január 28-án, magyar idő szerint 2:03-kor megkezdődött a 2017-es startévad az Arianespace számára is. A Francia Guyanában fekvő Kourou űrközpontból egy orosz gyártmányú Szojuz hordozórakétát indítottak, rajta a spanyol Hispasat 36W-1 távközlési holddal. Érdekesség, hogy Kouroból most először startolt olyan Szojuz hordozórakéta, amelynek hasznos terhe a geostacionárius pályamagasságot célozza meg. A Szojuz 2011 októbere óta most 16. alkalommal emelkedett a magasba a Kourouban számára épített indítóállásból, mindeddig csak alacsony és közepes magasságú pályákra szánt műholdakkal.

A Hispasat 36W-1, ahogy a jelölése is utal rá, a 36°-os nyugati hosszúság (az Atlanti-óceán) fölött állomásozik majd, ha eléri az Egyenlítő fölött kb. 36 ezer km-es magasságban húzódó körpályát. Az űreszköz üzemeltetője a madridi székhelyű Hispasat vállalat, az űreszköz segítségével az Ibériai-félsziget, a Kanári-szigetek, illetve Latin-Amerika között javítják a majd a műholdas távkölési kapcsolatot. A Hispasat legújabb műholdjának másik jelölése AG1 (Advanced Generation 1), ami arra utal, hogy ez egy új nemzedék első képviselője. Most először jutott a világűrbe az Európai Űrügynökség (ESA) ARTES (Advanced Research in Telecommunications Systems) programjának támogatásával kifejlesztett, a német OHB System által gyártott SmallGEO platform. A német űripari vállalat egyúttal ezzel a termékével lépett először a távközlési műholdak piacára.

A SmallGEO Európa válasza a rugalmasan alakítható, modulrendszerű műholdplatformra vonatkozó piaci igényekre. A platform (vagy angolból nem túl szerencsésen fordítva: busz) szerepe a műholdak működése szempontjából alapvető funkciók ellátása, a napelemes energiatermeléstől kezdve a földi irányítókkal való kommunikáción át a pályamódosító manőverek elvégzéséig minden feladat.


A 3,22 tonnás új Hispasat műhold a következő néhány hét során saját hajtóműveivel jut el az elnyúlt átmeneti pályáról a geostacionárius magasságba. Remélt élettartama legalább 15 év. (Fantáziakép: ESA)

A SmallGEO kifejlesztésének nem titkolt célja, hogy az európai és kanadai űripar a jövőben nagyobb szeletet hasíthasson ki magának a kereskedelmi távközlési műholdak világpiacán, ami az űrtevékenység egyik legerősebb és legnagyobb üzletet jelentő területe. A platformra épült következő műhold az európai geostacionárius adatátjátszó műholdkonstelláció (European Data Relay System) újabb tagja, az EDRS-C lesz, még az idén indulhat egy Ariane-5 rakétával. A Hispasat 36W-1 építése egyébként a reméltnél lassabban haladt, éveket késett. Az OHB System pillanatnyilag további nyolc megrendelésen dolgozik a SmallGEO platformmal kapcsolatban.


A Hispasat 36W-1 felbocsátás előtti elektromágneses tesztelése tavaly szeptemberben (Airbus Defence and Space Compact Antenna Test Range, Ottobrunn, Németország). (Kép: ESA / P. Sebirot)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024