Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Az új időszámítás: „Szputnyik előtt” és „Szputnyik után”
(Rovat: Lássuk és halljuk egymást, Álmuk a világűr - 2016.11.26 07:15.)

Ezzel a címmel jelenik meg Pálinkás Tibor érdekes írása a Rádiótechnika Évkönyve 2017-es számában.

A valójában 18 hónapig tartó Nemzetközi Geofizikai Év első évében, 1957-ben a tudomány történetében mérföldkőnek számító eseményt élt meg az emberiség: Föld körüli pályára állt bolygónk első mesterséges holdja. Ezzel egy minőségében új korszak, az űrkorszak vette kezdetét.


Ízelítő a cikk gazdag képanyagából: a Szputnyik-1 metszetrajza.

Ami akkoriban sokak szerint a nagyhatalmak versengése, illetve a tudósok játszadozása volt csupán, mára jelentősen megváltoztatta a mindennapjainkat. Eleinte kevesek számára volt nyilvánvaló, hogy Szputnyik-1 bip…bip-jei új időszámítás kezdetét jelzik!



Felül a szovjet Szputnyik-3 (Objekt D) makettje egy kiállításon, alatta a műhold antennarendszerének és érzékelőinek vázlata.

Ma már nemigen tudnánk elképzelni az életünket az űrtechnika nyújtotta új műsorszórási, információátviteli, navigációs szolgáltatások nélkül, más szakterületeket most nem említve. Az űrkutatás nem kevésbé fontos célja az anyagi világ minél jobb megismerése. Az űrtechnológia eredményeinek számos „hétköznapi” hozadéka is közismert. A mára felgyorsult, szinte mindennapi rutinná vált űrtevékenység kezdeti, botladozó lépéseit tekinti át a szerző, Pálinkás Tibor a cikkében, néhány történés különös mozgatórugóinak feltárásával, az első mesterséges égitestek érdekes technikai részleteivel. Számos adatot, korabeli fotót, sőt, a műholdak néhány áramköri részletét is bemutatja. A témát ilyen aspektusból feldolgozó írással sem a hazai, sem a külföldi szakirodalomban nem találkozhattunk.


A cikkben nem csak a népszerű ismeretterjesztő irodalomban is fellelhető ábrák szerepelnek. Ez az amerikai Explorer-3 (1958 Gamma) műhold mérőátalakító és fázismodulátor áramkörének kapcsolási vázlata. (Rajz: Tóth Erzsébet)

Az írás a Rádióvilág Kft. által kiadott Rádiótechnika Évkönyve 2017 periodikus kiadványban olvasható, amely kötet a sorban immár az ötvenedik!


Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024