Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Ariane-5: idén hatodszor, utoljára
(Rovat: Lássuk és halljuk egymást - 2015.11.11 07:15.)

Az európai nehézrakéta egy szaúd-arábiai és egy indiai távközlési műholdat állított pályára Kourouból.

A VA227 jelű startra a Francia Guyanából, Dél-Amerika atlanti partvidékéről november 10-én, magyar idő szerint 22:34-kor került sor. A megbízható európai Ariane-5 rakétát, amely egyszerre két műholdat is képes geostacionárius átmeneti pályára juttatni, idén korábban már öt alkalommal használták. Most az Arabsat-6B és a GSAT-15 távközlési holdak indultak. Az Ariane-5 következő startjára 2016-ban kerül majd sor.


A start előkészítésén dolgozó szakemberek egyike aláírja a rakéta orrkúpját. (Kép: ESA / CNES / Arianespace / Optique Video du CSG / S. Martin)

A két hasznos teher közül az Arabsat-6B (Badr-7) a nagyobb méretű, tömege 5,8 tonna. Először ez az űreszköz önállósult, elnyúlt átmeneti pályára állva. Innen saját hajtóműveivel éri majd el az egyenlítői síkban, 36 ezer km magasan húzódó körpályát. A műhold „testét” az Airbus Defense and Space cég gyártotta, az Eurostar E3000 platformot felhasználva. A fedélzeti kommunikációs berendezések – Ku- és Ka-sávú transzponderek – a Thales Alenia Space vállalatnál készültek. A műhold – amelynek remélt működési élettartama legalább 15 év – tulajdonosa és üzemeltetője a szaúd-arábiai székhelyű Arabsat vállalat. Beüzemelése után az űreszköz a 26° keleti hosszúság fölötti pozícióból adatátviteli és televíziós műsorszóró szolgáltatásokat végez Közép-Kelet, Afrika és Közép-Ázsia lefedettségi területtel.


Az Arabsat-6B feltöltése az űrbeli manőverezéshez szükséges hajtóanyaggal. A mérgező üzemanyag miatt a technikusok űrszkafanderre emlékeztető védőruházatot viselnek. (Kép: ESA / CNES / Arianespace / Optique Video du CSG / P. Baudon)

A közel 3,2 tonnás GSAT-15 építője és üzemeltetője az Indiai Űrügynökség (Indian Space Research Organization, ISRO). Fedélzetén 24 Ku-sávú transzponderrel műholdas távközlésre használák majd. A geostacionárius pályán a helye 93,5° keleti hosszúságnál lesz. Tervezett élettartama 12 év. A kommunikációs berendezések mellett az amerikai GPS navigációs műholdrendszer jeleit kiegészítő és pontosító, egy földi állomáshálózat adatain alapuló információt is sugároz majd India fölött, a GAGAN (GPS Aided Geo Augmented Navigation) szolgáltatás részeként. Az új műholdat a 2003-ban pályára állított, lassan kiöregedő Insat-3A leváltására szánják.

A francia guyanai indítóhely most mozgalmas időszak elé néz. A tervek szerint ez a start volt a nyitánya egy alig 40 napos időszaknak, ami alatt összesen háromszor végeznek űrindítást Kourouból. A következő alkalommal, december 2-án a LISA Pathfinder áll pályára Vega rakétával, míg december 17-én két újabb Galileo navigációs hold lesz soron. Ez utóbbiak egy Szojuz hordozórakétával repülnek. Ha nem jön közbe halasztás, a Galileo-holdaké lesz az utolsó idei start Kourouból, összesen a 12-edik.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024