Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Két különleges távközlési hold
(Rovat: Lássuk és halljuk egymást - 2015.03.03 06:15.)

A SpaceX vállalat Falcon-9 rakétája a maguk nemében úttörő műholdakat állított pályára, mindjárt egyszerre kettőt.

A start korszakváltás kezdetét jelezheti a kereskedelmi alapú, geostacionárius pályáról végzett távközlésben. A két legújabb, a Boeing Space Systems cég által épített űreszköz ugyanis kizárólag ionhajtóműveket alkalmaz, a fedélzeten nem helyeztek el hagyományos kémiai hajtóműveket. Ezzel egyúttal megszabadultak az üzemanyagtartályoktól és a hajtóanyag tömegének jókora részétől is, olcsóbbá téve a pályára állítást és megnövelve az űreszközök várható élettartamát. A Boeing három évvel ezelőtt, 2012 elején jelentette be, hogy új, tisztán elektronikus meghajtás alkalmazó 702SP jelű műholdplatformjára négy megrendelés érkezett (az SP a small platform, kis platform rövidítése). Közülük a most pályára állított két műhold az első, amelyek a gyakorlatban is megmutathatják a módszer életképességét. Azóta más nagy űripari gyártók is előálltak a maguk tisztán ionhajtóműves megoldásaival. A napelemek által termelt energia segítségével, elektromágneses térben gyorsított ionok (xenon) kilövellésén alapuló meghajtást nem csak a geostacionárius pálya tartásához szükséges kisebb, folyamatos korrekciók céljára, de magának a végső pályának az elérésére is alkalmazzák az ilyen felépítésű műholdak esetén.

A két műhold egymásra helyezése és vibrációs tesztje a Boeing szerelőcsarnokában (El Segundo, Kalifornia). A csökkentett starttömeg most először tette lehetővé, hogy a Falcon-9 rakétával egyszerre két geostacionárius távközlési hold induljon. (Videó: Boeing)

A Falcon-9 hordozórakéta magyar idő szerint március 2-án 4:50-kor startolt a floridai Cape Canaveral 40-es indítóállásáról, rajta az Eutelsat-115 West B és az ABS-3A nevű kommunikációs holdakkal. A két űreszköz közel 25°-os hajlásszögű, kb. 400 km és 40 ezer km között változó magasságú ún. szuperszinkron pályára állt. Innen érik el a 36 ezer km magas körpályát az Egyenlítő síkja közelében. A hagyományos meghajtásnál lényegesen kisebb tolóerőt nyújtó ionhajtóműves módszer miatt azonban ez az átmeneti időszak sokkal hosszabb lesz, mint megszokhattuk, több mint fél évig is eltart.

Amint a neve is jelzi, az Eutelsat-115 West B üzemeltetője a párizsi székhelyű Eutelsat vállalat. Video- és adatátvitelre, kormányzati megrendelők adatforgalmának lebonyolítására, mobil távközlésre használják majd, amerikai lefedettségi területtel. Pozíciója 115° nyugati hosszúságnál lesz – ami a nevére visszautalva szintén nem meglepő. Starttömege 2,2 tonna.


Az Eutelsat-115 West B Föld körüli pályán. (Fantáziakép: Boeing)

Az előző „tesvére”, a Falcon-9 rakétával ugyancsak most pályára állított ABS-3A megrendelője az Asia Broadcast Satellite cég. A geostacionárius pályán 3° nyugati hosszúság fölé kerül. Távközlési szolgáltatásainak megrendelői elsősorban Amerikából, Afrikából, a Közép-Keletről kerülnek majd ki. Emellett televíziós műsorszórást is végez. Starttömege közel 2 tonna.

A SpaceX ezúttal meg sem kísérelte a Falcon-9 rakéta első fokozatának visszanyerését, hiszen a kétműholdas konfigurációban minden üzemanyagra szükség volt az űreszközök sikeres pályára állításához: az első fokozat fékezésére ás leszállítására már nem maradt elegendő.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024