Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Két új távközlési műhold
(Rovat: Lássuk és halljuk egymást - 2014.03.23 08:30.)

A SES és a Hispasat űreszközei egy Ariane-5 hordozórakéta segítségével indultak geostacionárius pályájuk felé.

A francia guyanai Kourou űrközpontból közép-európai idő szerint szombatról vasárnapra virradó éjjel emelkedett fel az európai Ariane-5 hordozórakéta, orrkúpja alatt az Astra-5B és az Amazonas-4A műholdakkal. A nehézrakéta idei második startjának pontos időpontja március 22-én 23:04-kor volt.

Az Astra-5B üzemeltetője a világ második legnagyobb műholdflottájával rendelkező távközlési cég, a luxemburgi székhelyű SES. Az űreszköz fő feladata televíziós műsorsugárzás lesz Kelet-Európa és Oroszország irányába – egyrészt közvetlenül a műholdvevővel felszerelt háztartásokba, másrészt a kábeltelevíziós központokba. Emellett szélessávú adatátviteli szolgáltatásokat is nyújt. A geostacionárius pályán 31,5° keleti hosszúság fölött állomásozik majd. Az Eurostar E3000 platformra épült Astra-5B gyártója az Airbus Defence and Space (korábbi nevén EADS Astrium). Fedélzetén Ku-sávú (40) és Ka-sávú (6) transzponderek kaptak helyet. Az új műhold az öregedő Astra-1G leváltására készült. Kiegészítésképp az L-sávban az EGNOS (European Geostationary Navigation Overlay Service) jeleit is sugározza majd. Ez az európai rendszer az amerikai GPS műholdas helymeghatározó rendszer pontosságát és használatának biztonságát növeli, ami elősegíti a műholdas navigáció kritikus alkalmazásait, például a polgári légi közlekedésben.


Az 5,7 tonna starttömegű Astra-5B indítási előkészületei. (Kép: SES)

Az Amazonas-4A a közelgő 2014-es brazíliai labdarúgó világbajnokság idején megnövekvő igények kiszolgálására készült. Tulajdonosa a madridi székhelyű Hispasat, gyártója az amerikai Orbital Sciences. A közel 3 tonna indítási tömegű, 24 Ku-sávú transzponderrel felszerelt műholdon keresztül jutnak majd el a focimeccsek közvetítései a világ többi részére. Hang- és adatátvitelre, szélessávú internetszolgáltatásra, távoktatásra és távgyógyításra is használják majd. Állomáshelye 61° nyugati hosszúság fölött lesz. Mindkét új távközlési hold tervezett minimális élettartama 15 év.

Az Ariane-5 1996 óta most 73. alkalommal startolt. Az eseményt az erős szél miatt egy nappal el kellett halasztani.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024