Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Intelsat-19: kinyílt a beragadt napelemtábla
(Rovat: Lássuk és halljuk egymást, Minden jó, ha a vége jó... - 2012.06.22 07:15.)

A június 1-jén pályára állított távközlési hold épp elérte a geostacionárius pályát, mire az eddig nem működő napelemei kinyíltak. Az állapotukat még vizsgálják.

Remélik, hogy a termelhető elektromos teljesítmény végül elegendő lesz a műhold teljes vagy közel teljes adatátviteli kapacitásának kihasználásához. Az eddig beragadt, június 12-én kiszabadult egyik oldali napelemtábla ugyanis megsérülhetett, így a földi irányítók egyelőre nem lehetnek biztosak a használhatóságában. Az előzetes tesztek szerint a szerencsétlenül járt napelemek teljesítményük felére lesznek képesek. (A másik oldali napelemtábla rendben működik.) Mindez akkor derül ki, amikor beüzemelik a fedélzeti távközlési berendezéseket.


Az Intelsat-19 az Egyenlítő fölött 36 ezer km magas körpályán, a 166° keleti hosszúság fölötti geostacionárius helyzetben működik majd. Innen a Csendes-óceán térségét (Ausztráliát, Új-Zélandot, Japánt, Hawaii-t, Alaszkát és Délkelet-Ázsiát) kapcsolja össze műholdas kép- és adatátviteli, televíziós műsorszóró szolgáltatásokkal. (Fantáziakép: Space Systems/Loral)

A Space Systems/Loral cég LS-1300 jelű platformjára épült műhold, fedélzetén 34 Ku- és 24 C-sávú transzponderrel, június 1-jén startolt egy Zenyit-3SL hordozórakétával, a Sea Launch tengeri indítóállásáról. Az egyik (déli oldali) napelemtábla kinyitási problémája a felbocsátás után hamar kiderült. Az ezt követő vizsgálatok során elemezték a pályára állítás közben rögzített telemetriai adatokat. A műhold rendben levált a hordozóeszközről és önálló pályára állt. A gyanú egy ezt megelőző, eddig megmagyarázatlan jelre terelődött, amit a hordozórakéta orrkúpja alatt elhelyezett mikrofon és a nyomásérzékelők is regisztráltak, az emelkedés 72. másodpercében. Furcsa módon ugyanilyen váratlan, egyszeri esemény történt 2004 januárjában, egy másik műholdindításnál is. További hasonlóság, hogy ugyanez a típusú rakéta egy ugyanilyen gyártmányú távközlési műholdat (Telstar-14/Estrela do Sul-1) juttatott Föld körüli pályára, amelynek ugyanúgy nem nyílt ki az egyik oldalon a napelemrendszere. A sok egybeesés felveti az eddig nem bizonyított gyanút, hogy a dolgok összefüggenek. Ugyanakkor az is igaz, hogy időközben hasonló párosításban (Space Systems/Loral műholdak Zenyit rakétával) nem kevesebb mint hét más űreszköz is indult már, és semmi gond nem adódott a napelemeik beüzemelésével.

Az Intelsat-19 által felváltandó Intelsat-8 az előrejelzések szerint még 2019-ig működőképes maradhat, így ha ki is esne a használatból az új hold transzpondereinek egy része, az sem okoz fennakadást a távközlési szolgáltatásokban.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024