Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Hazamobilozott a Herschel
(Rovat: Lássuk és halljuk egymást, Űrcsillagászat Európában - 2009.05.25 12:00.)

Az új európai űrtávcső használta először a világűrből azt az adatátviteli kódolást, amit a földi GSM mobiltelefon-hálózatok is alkalmaznak.

A Herschel – és társa az Ariane-5 rakétán, a Planck – a múlt héten indult a Nap-Föld rendszer külső (L2) Lagrange-pontja felé. Ott, tőlünk másfél millió kilométeres távolságban dolgoznak majd. A Herschel az infravörös égboltot kutatja, a Planck a kozmikus mikrohullámú háttérsugárzás tulajdonságait vizsgálja.

A "kommunikáció-történeti" eseményre május 16-án került sor, kevesebb mint két nappal a start után. A Herschel telemetriai rendszere az ESA Ausztráliában levő New Norcia követőállomására küldte a szélessávú tesztjeleket. A kódoláshoz (a vivő rádiójel digitális frekvencia-modulációjához) alkalmazott módszert (Gaussian Minimum-Shift Keying, GMSK; minimum eltolás billentyűzés) a földi mobiltelefonálásban elterjedten alkalmazzák. A magyar nyelvben is meggyökeresedett rövidítésű GSM (Global System for Mobile Communication) rendszer e kódolásnak azt a tulajdonságát aknázza ki, hogy az viszonylag kis teljesítmény felhasználásával a rendelkezésre álló sávszélességet hatékonyan használja.


Az ESA 2003 óta működő, 35 m-es átmérőjű követőantennája, New Norcia. (Kép: ESA)

A Herschel 280 ezer km távolságból küldött tesztüzenetének 1,5 Mbit/s adatátviteli sebessége valamivel nagyobb, mint a mobilhálózatokban megszokott érték. A GMSK-alapú adatátvitelt a további tesztelések után mind a Herschel tudományos adatainak, mind a fedélzeti műszerek státuszát mutató információknak a Földre továbbításához használják majd. A Planck is hasonló adattovábbítási eljárást használ, de azt később próbálják ki.

A 2001-ben elhatározott fejlesztés mögött a sávszélesség jobb kihasználásának igénye állt. Egyre nő ugyanis azoknak az űreszközöknek a száma, amelyek az ESA X-sávban működő követőállomás-hálózatának kapacitását terhelik. A 2011-ben az ugyancsak az L2 pont köré küldendő Gaia asztrometriai űrszondán ugyancsak GMSK kódolást alkalmaznak.

A hagyományos földi GSM-hálózatok az emberi népesség több mint 80%-ának lakóhelyét fedik le, 200-nál is több országban ill. különálló területen.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024