Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Lézeres kapcsolat műhold és repülőgép között
(Rovat: Lássuk és halljuk egymást - 2007.01.04 07:04.)

Az ESA geostacionárius pályán levő Artemis holdja a világon elsőként próbálta ki a kétutas optikai adatátvitelt egy repülőgéppel.

A december eleji két tesztrepülés során 6 illetve 10 km-es magasságban repült a gép. Az áthidalt távolság a műholdig kb. 40 ezer km volt. Az oda-vissza kapcsolat hat alkalommal jött létre. (A teljesítmény ahhoz hasonlítható, mintha egy golflabdát kellene eltalálni a Párizs-Brüsszel közötti távolságból.)

Az Artemis (Advanced Relay and Technology Mission Satellite) korábban sikeresen tesztelte a lézersugárral történő kommunikációt az alacsony pályán keringő francia földmegfigyelő SPOT-4 holddal. Ez kísérlet 2001 novemberében szintén világelsőséget jelentett. Ekkor a SPOT-4 képei optikai úton jutottak az Artemisre, mint átjátszóállomásra, ahonnan rádióhullámok segítségével érték el a Földet.


(Kép: ESA/J. Huart)

A SILEX optikai adatátviteli berendezést 2005 novemberétől nemzetközi kísérletben, a japán Kirari műholddal is kipróbálták. Ez volt az első példa a kétutas optikai kommunikációra űreszközök között.

Az optikai technológia a rádiós adatátvitelhez képest számos előnnyel jár. Kisebb tömegű és energiaigényű fedélzeti berendezésekkel nagyobb adattovábbítási sebesség érhető el. Nagyobb a biztonság, az eljárás nem érzékeny a zavaró interferenciára. Az Artemis természetesen rádiós adattovábbítást is végez, például az ESA Envisat holdjának méréseit közvetíti a Földre napi rendszerességgel.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024