Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Az óceánban végezte az eddigi legnagyobb európai távközlési hold
(Rovat: Lássuk és halljuk egymást, Üzlet és munkahely - 2002.12.10 11:18.)

Nem sikerült magasabb pályára állítani a hordozórakéta hibájából immár egy hete alacsony pályán ragadt ASTRA 1K-t. Ennek eredményeként a nagyméretű műhold annyira lefékeződött, hogy hajnalban a Csendes-óceánba zuhant.


A műholdat az orosz fejlesztésű, de az amerikai-orosz ILS (International Launch Services) által kereskedelmi szolgáltatásokra ajánlott Proton hordozórakéta indította Bajkonurból, még november 26.-án, közép-európai idő szerint 00:04-kor. A műholdnak a 19,2° keleti geostacionárius pozícióba (36.000 km magasságba) kellett volna jutnia, ám a végfokozat hibája miatt csak egy nagyon alacsony (kb. 270 km magas ) körpályára tudott állni. A szakemberek egy ideig reménykedtek abban, hogy képesek lesznek a hibát áthidalni, és a műholdat saját manőverhajtóművével a megkívánt pályára juttatni. Ez ugyan jelentősen rövidítette volna a több mint tíz évre tervezett élettartamot, de megmenthette volna az eddigi legnagyobb európai távközlési holdat. A kisérletek azonban sorra kudarccal végződtek, és a műhold végül olyannyira lefékeződött, hogy lezuhant.
Az ASTRA 1K volt az ASTRA sorozat 14. tagja, és a francia Alcatel Space építette. (Az üzemeltető SES Globalnak egyébként az ASTRA holdakkal együtt 29 műholdja van.) Mint említettük egy hihetetlenül nagyméretű űreszközről volt szó, melynek tömege 5,25 tonna, napelemeinek fesztávolsága 37 méter, magassága 6,6 méter, és összesen tíz különféle antennával szerelték fel. Elvesztése egyébként jelentősen nem hátráltatja a SES Global cég működését, illetve az adásokat élvező nézők mindennapjait. A műhold ugyanis biztosítva volt, ráadásul a pályán lévő ASTRA holdak még mindig rendelkeznek 20% szabad kapacitással. Az ASTRA 1K esetleges pótlásáról jelenleg nincs döntés.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024