Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Légtisztító baktériumok
(Rovat: Különös találmányok, Az űrállomás és kontinensünk - 2015.11.14 08:15.)

A természeti erőforrások megőrzésével foglalkozó holland cég az ESA-val együttműködve újfajta szűrőt fejlesztett űrbeli használatra. Eredményeikre érdekes földi hasznosítást is találtak.

Az alapötletet az adta, hogy az ESA szerette volna valamilyen újabb megoldással segíteni az ISS-en a levegő tisztítását. Egyik lehetőségként biológiai légszűrőre gondoltak, ezért együttműködésre kérték a szennyezett talajok biológiai tisztításával foglalkozó Bioclear nevű holland céget.


A Bioclear már végzett baktériumtenyésztési kísérleteket a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén, a képen a Biokin–4 kísérlet látható (Kép: ESA / Bioclear)

A Bioclear elnöke, Sytze Keuning elmondta, hogy az űrállomásra kerülő tárgyakból, eszközökből – bármilyen szigorúan vizsgálják azokat odaszállítás előtt ilyen szempontból – nagyon kis mennyiségben különféle anyagok, például ragasztószerek molekulái párolognak ki. Lévén az ISS belső tere zárt rendszer, ezek a szennyező anyagok felhalmozódnak a levegőben. A Bioclear megoldása – ahogyan azt a szennyezett talajok tisztításánál is teszik – baktériumokat használ, amelyek szén-dioxidra és vízre, vagyis az űrállomáson újra hasznosítható anyagokra bontják. A rendszer önfenntartó és élő, akárcsak a természetben.

Fennáll azonban a veszélye annak, hogy a „hasznos”, a levegőt tisztító baktériumok mellett a berendezés a „káros” baktériumokat, például a kórokozókat is táplálja. Ezért a Bioclear egy olyan kiegészítő eszközt is fejlesztett, amelyik időben figyelmezteti az űrhajósokat, ha veszélyes baktériumok jelennek meg a szűrőben. Ehhez előállították a kórokozó DNS-ének egy szálját, amelyet valamilyen fluoreszcens festékkel impregnáltak, és mondjuk kékre színezik azt. Ha a mesterséges DNS-szál érintkezik a kórokozóval, akkor hozzákapcsolódik annak DNS-éhez, így a mikroszkópban a kórokozó baktérium kéknek látszik. Egyelőre vizsgálják, hogy a módszer alkalmas-e az űrbeli, „éles” bevetésre.


A Bioclear berendezése – ha az űrbeli használatra alkalmasnak találják – biológiai úton fogja eltávolítani az ISS levegőjéből azokat a szennyező anyagokat, amelyek az ott működő eszközökből, berendezésekből párolognak ki. A képen: André Kuipers és Oleg Kononyenko. (Kép: ESA / NASA)

A Bioclear az ISS levegőjének tisztítására kigondolt módszert a Földön is hasznosítani tudja. Ugyanezen az alapon olyan módszert fejlesztettek ki, amellyel megakadályozható a földalatti csővezetékek rozsdásodása. Ahelyett, hogy a több ezer kilométer hosszú csővezetékeken helyszíni ellenőrzéssel kellene a rozsdásodást keresni, a Bioclear módszerével azonosíthatók azok a területek, ahol a talajban korróziót okozó baktériumok élnek, és így ott a csővezeték nagyobb veszélynek van kitéve.


Az olajvezetékek nagyobb része a föld alatt fut, ahol rozsdásodás veszélyének vannak kitéve, a fellépő korróziót azonban nehéz észrevenni. (Kép: Vodnik/Wikipedia)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024