Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Csökkenő arktiszi jég
(Rovat: Környezetünk védelme, Időjárás és előrejelzése - 2020.10.09 07:15.)

Az arktiszi jégtakaró területe minden évben az őszi napéjegyenlőség táján éri el minimumát, de idén ez a minimum az előző éveknél is kisebb területet jelentett.

Az arktiszi tengeri jégtakaró kiterjedése idén valószínűleg szeptember 15-én érte el minimumát, legalábbis a NASA, valamint az amerikai Országos Hó és Jég Adatközpont (National Snow & Ice Data Center, NSIDC) kutatóinak adatai szerint. Mindenesetre hozzáteszik, hogy a széljárás és a nyári félév végén még esetleg bekövetkező olvadás még esetleg kissé csökkentheti a jég mennyiségét, ám a sarki éjszaka beköszöntével megindul a jégtakaró kiterjedésének növekedése.


Az északi sarkvidéki jégtakaró 2020. szeptember 15-én, idei legkisebb, történelmileg második legkisebb kiterjedése idején. (Kép: NASA EO / Joshua Stevens / NSIDC)

Műholdas mérések elemzése alapján megállapították, hogy a jégtakaró szeptember 15-i kiterjedése 3,74 millió km2 volt, ami a feljegyzések vezetése óta a második legkisebb jégterület. A képen ezt az állapotot ábrázolták, a számításhoz pedig azokat a területeket vették figyelembe, ahol a tenger jégborítottsága legalább 15% volt. A jégtakaró minimális területe jelentősen elmaradt az 1981–2010 évek átlagától, az évnek ugyanezen napjára számítva. A feljegyzések történetében mindössze két olyan év volt, amikor a jégtakaró minimális területe 4 millió km2 alá csökkent, az idein kívül a másik ilyen év 2012 volt, de akkor a terület még a 3 millió km2-t sem érte el. Az arktiszi jég mennyiségének folyamatos csökkenését mutatja az is, hogy a 14 legkisebb jégterület kivétel nélkül az elmúlt 14 évben következett be.


A sarkvidéki jégtakaró területének éves menete az 1981–2010 évek átlagában, illetve abban a két évben, amikor a jég minimális területe a legkisebb volt. (Kép: NASA EO / Joshua Stevens / NSIDC)

A 2020-as „ezüstérmes” minimumot több éghajlati tényező együttes hatása okozta. Tavasszal a Szibériában bekövetkezett erőteljes felmelegedés következtében a szokásosnál hamarabb indult meg a sarki jégtakaró olvadása. Emellett a sarki jégtakaró vékonyabb is volt idén a korábbi évekhez képest. Valószínűleg meleg tengeráramlatok alulról is olvasztották a jeget. Hozzájárult a jég olvadásához a július végén és augusztus elején az északi-sark térségében kialakult alacsony nyomású légköri képződmény forgása (hasonló jelenség okozta a 2012-es rekord minimumot is). Végül, de nem utolsósorban helyi hatások is közrejátszanak a jég mennyiségének alakulásában, például 2020-ban a Beaufort-tengeren több jég volt, mint a 2012-es minimum idején, a Laptyev-tengert és a Kelet-Grönlandi-tengert viszont még a 2012-esnél is valamivel kevesebb jég borította.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024