Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Vega és PRISMA
(Rovat: Környezetünk védelme, Mezőgazdaság - 2019.03.22 13:15.)

A legkisebb európai hordozórakéta idei első indításával egy olasz földmegfigyelő műholdat állított pályára.

A Vega rakéta Francia Guyanából, a Kourou űrközpontból indult március 22-én, magyar idő szerint 1:50-kor. Idén akár négy alkalommal is használhatják a szilárd hajtóanyagú rakétát, a mostani volt ezek közül az első. Összességében a Vega 14. alkalommal repült, erre utal a start VV14-es jelölése is.


A műhold a szerelőcsarnokban. (Kép: ESA / CNES / Arianespace / Optique vidéo du CSG / J. M. Guillon)

A hasznos teher ez alkalommal az Olasz Űrügynökség (ASI) 879 kg tömegű, technológiai kísérletként készült hiperspektrális földmegfigyelő műholdja, a PRISMA (PRecursore IperSpettrale della Missione Applicativa) volt. Célja egy innovatív, 240 különböző hullámhosszon működő érzékelő és egy közepes felbontású kamera együttesének kipróbálása a gyakorlatban. A sok színben való felvételkészítés révén lehetővé válik a műholdfelvételeken megjelenő alakzatok fizikai tulajdonságának, összetételének a pontos vizsgálata is. Az alkalmazási területek közt a környezeti monitorozástól a természeti erőforrások felmérésén át az erdő- és mezőgazdaságig sok minden előfordul, beleértve akár a nemzetbiztonságot is. A színes képek legjobb felszíni felbontása 30 m-es, az egyszerre leképezett sávok szélessége 30 km-es lesz. A spektrális felbontás a 400 és 2500 nm közötti hullámhossztartományban 12 nm. Pánkromatikus (fekete-fehér) üzemmódban is készülnek felvételek 5 m-es felbontással, amelyeket kombinálhatnak majd a színes képekkel.


A PRISMA indítására készített plakát grafikája stílszerűen sokszínű. (Kép: Arianespace)

A PRISMA pályája a földmegfigyelő műholdak esetében megszokott alacsony kvázi-poláris napszinkron körpálya. Magassága 615 km, a pályahajlás az egyenlítői síkhoz képest 98°. Itt a műhold keringési periódusa mintegy 100 perc, az egész Földet nagyjából egyhavonta újra fel tudja térképezni. A küldetés tervezett élettartama 5 év. A projekt a 2000 évek elejére tervezett, de leállított HypSEO hiperspektrális távérzékelő műhold fejlesztéséből nőtt ki. A műholdat az OHB Italia vállalatnál építették, a fedélzet földmegfigyelő műszerek az ugyancsak olasz Leonardo Airborne and Space Systems cégnél készültek.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024