Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Halálos földcsuszamlás
(Rovat: Környezetünk védelme, Katasztrófák ellen , A hét képe - 2017.12.28 07:15.)

A természeti katasztrófa több mint 1100 halálos áldozatot követelt. Kiváltó oka a heves esőzés, de súlyosságát két, a műholdfelvételek alapján jól azonosítható tényező fokozta.

Sierra Leone fővárosa, Freetown Regent nevű elővárosának lakói 2017. augusztus 14-én reggel 6:50-kor mennydörgésszerű robajt hallottak. Tíz perccel később a Sierra Leone-félszigeten (amelynek északi végén épült a főváros) húzódó, 1000 méter körüli magasságú Sugar Loaf-hegység felől robbanásszerű zaj hallatszott. A Föld megremegett, és csúszni kezdett, fákat és sziklatömböket sodorva magával. Rozsdabarna színű sárlavina indult meg a völgyek felé, amelyek azonban a napok óta tartó, heves esőzés miatt már megteltek vízzel. A sárlavina mintegy három kilométert tett meg, majd Lumley térségében elérte a tengert.

A károk felmérése során a hatóságok megállapították, hogy több mint 1100 ember veszítette életét, és háromezren váltak hajléktalanná. Az elpusztított házak értékét 14 millió dollárra becsülték. A földcsuszamlás kiváltó oka a tartós és heves esőzés volt. Freetownban július 1-je és augusztus 14-e között 1040 milliméter csapadék hullott, ami az ebben időszakban szokásos mennyiség háromszorosa. A katasztrófa nagyságához az is hozzájárult, hogy az elmúlt évtizedek alatt a földcsuszamlások által veszélyeztetett területeken is kiterjedt építkezések folytak. Egy helyi várostervező szakember megállapítása szerint tetézte a bajt, hogy Freetown gyors városiasodása miatt az építkezések kaotikusak voltak.


Sierra Leone fővárosa, Freetown és környéke a Landsat–8 OLI műszerének felvételén, a főváros a félsziget északi csúcsán helyezkedik el. (Kép: NASA EO / Joshua Stevens / USGS)

Az urbanizáció okozta változásokat szemlélteti a Landsat műholdak felvételpárja. A hamisszínes felvételen az erdők pirosak, a városi, beépített területek szürkék, a földcsuszamlás helye pedig vörösesbarna. Az 1986-os felvételen látható, hogy csak a part menti, keskeny, alacsonyan fekvő sáv volt beépítve. 2017-re a város és elővárosai minden irányból az erdők felé terjeszkedtek. Regent települését például 1986-ban csak néhány ház alkotta, míg 2017-re 28 000 lakosú várossá nőtt.


A Sierra Leone-félsziget a Landsat–5 TM műszerének 1986. január 3-i felvételén.(Kép: NASA EO / Joshua Stevens / USGS)


A második képen ábrázolt terület az első kép kinagyított részletén, Landsat–8 OLI műszerének felvétele 2017. november 8-án készült (a második és a harmadik kép csúszkával váltogatható egyesítése a NASA Earth Observatory lent hivatkozott oldalán található). (Kép: NASA EO / Joshua Stevens / USGS)

A képeket összehasonlítva az urbanizáción kívül láthatók Freetowntól délre az erdőirtás nyomai is, ami ugyancsak hozzájárul a földcsuszamlás kialakulásához. A Sierra Leone-i Mezőgazdasági Kutatóintézet Landsat felvételeken végzett felmérése szerint a sűrű erdővel borított terület az 1986-os 113 négyzetkilométerről 2015-re 59 négyzetkilométerre csökkent, ami 52%-os fogyást jelent. Eközben a főváros lakossága 1986-tól napjainkig megkétszereződött, félmillióról egymillióra nőtt. Terjeszkedését felgyorsította az országban 1991–2002 között pusztító polgárháború, mert a harci cselekményeknek jobban kitett falusi területekről a városba menekültek az emberek.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024