Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Kínai műhold a szén-dioxid kutatására
(Rovat: Környezetünk védelme, Kínai műholdak - 2016.12.23 06:15.)

Szerdán állt pályára a TanSat műhold Csiucsüanból, hogy a légköri szén-dioxid mennyiségének változását figyelje.

A startot egy Hosszú Menetelés-2D hordozórakétával végezték. Időpontja december 21-én magyar idő szerint 20:22 volt. A „Tan” jelentése szén, a TanSat pedig az ázsiai ország első olyan űreszköze, amellyel a légkörben levő üvegházhatású gáz, a szén-dioxid eloszlását és annak változását szeretnék mérni. A kínai tudományos és technológiai minisztérium által finanszírozott kutatási program ötlete 2010-ben merült fel, a műhold fejlesztését 2011-ben kezdték. Az űreszköz fedélzetén fő műszerként egy nagyfelbontású spektrométer (CarbonSpec) repül, amellyel a közeli infravörös sávban a CO2 elnyelési színképvonalait vizsgálják majd, ebből következtetve a gáz légköri koncentrációjára. Kiegészítésként a CO2 mérések pontos korrekcióját szolgálja a CAPI (Cloud and Aerosol Polarimetry Imager) berendezés, amellyel a felhőzetnek és a légköri aeroszoloknak a hatása vehető figyelembe. A TanSat CO2 méréseinek remélt pontossága 1%. A tudományos cél a szén-dioxid eloszlásának, a koncentráció évszakos és helyi változásainak, a gáz klímaváltozásban betöltött szerepének jobb megértése. A műhold 2 × 2 km-es felszíndarabokról szolgáltat információt, lefedettségi sávja 20 km széles.

A TanSat tömege mindössze 500 kg, méretei 185 × 150 × 180 cm. Poláris (98,2° pályahajlású) napszinkron pályán üzemel majd, 700 km felszín feletti magasságban, várhatóan 3 éven keresztül. Egy-egy adott felszíni területről 16 napos ismétlődéssel képes méréseket végezni. A kínai projektben brit együttműködő partnerek, Leichester és Edinburgh egyetemeinek kutatói is részt vesznek.

Japán és az Egyesült Államok után Kína a harmadik ország, ahonnan kifejezetten a légköri szén-dioxid monitorozására készült műholdat állítottak pályára. Az utóbbi években Kína komolyabban veszi a szén-dioxid-kibocsátásának csökkentését is, aminek az eredménye már most is meglátszik a mérésekben. Az ország, amely a Föld legnagyobb CO2 kibocsátója, idén szeptemberben ratifikálta a 2015-ös párizsi ENSZ klímaváltozási konferencián elfogadott nemzetközi egyezményt.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024