Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Pusztító erdőtüzek
(Rovat: Környezetünk védelme - 2016.02.13 08:15.)

Műholdas mérések alapján készült a világ erdőtüzeit bemutató, 15 évet átfogó animáció.

A térképi formában (Robinson-vetületben) bemutatott idősor a NASA Terra és Aqua műholdjai közepes felbontású képalkotó spektrométere (MODIS, Moderate Resolution Imaging Spectrometer) mérései alapján készült. A mérések alapján a leégett terület nagyságát egy olyan algoritmussal becsülik meg, amely a látható és az infravörös tartományban azonosítja a felszín visszaverő-képességének hirtelen változásait. A tüzek következtében az elektromágneses színkép látható tartományában jellemzően sötétebbé válik a felszín. Ezzel szemben az infravörös tartomány néhány, a felszín víztartalmára jellemző sávjában a felszín világosabbá, azaz jobb visszaverővé válik. A MODIS nemcsak a visszavert fényt és infravörös sugárzást méri, hanem az éppen égő tüzek termikus emisszióját is, ami segít a viszonylag kis kiterjedésű tüzek azonosításában.

Az itt megtekinthető animáció 2000. szeptember és 2015. augusztus között havi bontásban jeleníti meg, hogy a földfelszín egy adott, 1/4 fok oldalú cellájában az adott hónapban a terület hány százaléka égett le. A színek a leégett terület arányát logaritmikus skálán jelenítik meg. A kék és zöld területeken a tűz pusztítása jelentéktelen, nem éri el a terület 1%-át. A sárga szín kb. 1% leégett területnek felel meg, a narancssárga néhány százalék, a piros pedig néhányszor tíz százalék leégett területet jelent. Az erdőtüzek kiterjedésén és elsősorban a trópusokon pusztító erején kívül jól látható az északi félgömbön a jég és hó kiterjedésének szezonális ingadozása.


Az animáció utolsó, a 2015. augusztusi helyzetet mutató képe nagy felbontással. (Kép: NASA GSFC Scientific Visualization Studio)

Az erdőtüzekre vonatkozó adatokat, különös tekintettel az üvegházhatású gázok felszabadulására, a világ erdőtüzeinek globális adatbázisa (GFED, Global Fire Emission Database) tartalmazza.

Az animációt a NASA és az Európai Kutatási Tanács (ERC) anyagi támogatásával működő Science Visualization Studio készítette. A Stúdió animációinak célja a NASA programjainak megismertetése, az adott kutatásban részt vevő tudósokkal együttműködve. Az SVS már több mint 5500 hasonló szemléltető anyagot készített, amelyek a honlapjukon elérhetők és letölthetők.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024