Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

A fényszennyezés feltérképezése a világűrből
(Rovat: Környezetünk védelme, Az űrállomás és az USA , Az űrállomás és kontinensünk - 2015.09.25 07:15.)

Most először használják az ISS űrhajósainak felvételeit a fényszennyezés kimutatására. Igazolták, hogy a csillagos égboltot elhomályosító háttérfény fő forrása a közvilágítás és az épületek világítása.


Az ISS-en ma már kamerák sokasága áll az űrhajósok rendelkezésére, amelyekkel a Cupola modulból kényelmesen fényképezhetik a Földet. A képen Don Pettit amerikai űrhajós. (Kép: NASA)

A 2014 júliusában megkezdett vizsgálatsorozat keretében egy kanadai és egy spanyol egyetem kutatói több mint 130 ezer, az ISS fedélzetéről készített, nagy felbontású felvételt katalogizáltak és helyeztek el a térképen. A Cities at Night (városok éjjel) projekt célja, hogy feltérképezzék az egész Föld éjszakai fényeit. Az adatokat az ISS-ről készített képeken a háttérben látszó csillagok fényessége alapján kalibrálják, és kiegészítik az éjszakai égbolt háttérfényességére vonatkozó, földi mérésekkel. A korábbi, hasonló célú, in situ mérésekkel szemben az új módszerrel globális képet kaphatnak a fényszennyezésről. Munkájukhoz az ISS űrhajósai által készített felvételeken kívül amerikai műholdak méréseit is felhasználták.



A felső képet a LED közvilágítás elterjedése előtt, 2012-ben André Kuipers holland űrhajós készítette Milánóról. Az alsót Samantha Cristoforetti készítette 2015-ben. Jól látható, hogy a közvilágítás a LED-lámpák elterjedésének köszönhetően fényesebb és kékesebb színű lett. A kutatók szerint a kékes árnyalatú fénynek kedvezőtlen egészségügyi hatásai vannak. (Képek: NASA / ESA)

A kutatók összefüggést véltek felfedezni az európai országok államadóssága, illetve az egyes városok eladósodottsága és az egy főre jutó közvilágítási költségek között: minél eladósodottabb egy állam vagy város, annál többet költ közvilágításra. A tanulmány adatai szerint egyébként az EU évente 6300 millió eurót fordít az utcák világítására.


A projekt keretében készült fényszennyezési térkép részlete. (Kép: Cities at Night project / NASA / ESA)

Az amerikai Defense Meteorological Satellite Program (DMSP) keretében készített műholdfelvételek felbontása 1 km körüli, ami a települések azonosítására alkalmas, részletesebb vizsgálatokra azonban nem. A NASA Night Lights (éjszakai fények) programjában 750 méteres felbontású képeket használtak, ami még mindig inkább csak ismeretterjesztésre alkalmas, mintsem tudományos vizsgálódásra. Az ISS-ről készített képek felbontása ezzel szemben 20–200 méter, emellett ezek színképi vizsgálatokat is lehetővé tesznek, ami a LED világítás térnyerésének követése szempontjából fontos. A felvételek készítéséhez – a jobb minőség elérése érdekében – az űrhajósok olyan eszközre erősíthetik a fényképezőgépet, amelyik az űrállomás mozgását kompenzálva hosszabb expozíciós idő esetén is éles képet biztosít.


Az égbolt zenitben mérhető fényessége Madrid környékén az ISS-ről készült felvételek alapján. A fehér területek a közvilágítás közvetlen hatását jelzik, a további színek a szórt fényt jelenítik meg. A képet földi mérésekkel kalibrálták, a színskálán feltüntetett értékek magnitúdó/négyzet-ívmásodpercben értendők. (Kép: A. Sánchez de Miguel, J. Zamorano / NASA / ESA)

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024