Űrvilág
Űrvilág űrkutatási hírportál (http://www.urvilag.hu)

 

Csillagoségbolt-park a Hortobágyon
(Rovat: Környezetünk védelme, A hét képe , Nyereség az országnak - 2014.11.16 08:15.)

Egy Magyarország területéről készült éjszakai űrképpel is illusztrálta cikkét a NASA Earth Obsertvatory.

A naponta frissülő honlapról mi is rendszeresen veszünk át rövid, érdekes, általában űrfelvételeket bemutató írásokat. A tegnapi téma a fényszennyezés volt, aminek a mértékét a Föld körül keringő műholdakról készített éjszakai felvételek alapján is meg lehet ítélni. Miért baj a fényszennyezés? A civilizáció térhódításával egyre zsugorodnak azok a területek, ahonnan a csillagos égbolt, a Tejút sávja tisztán látható. Az akár szabad szemmel, akár csillagászati távcsövekkel végzett megfigyeléseket nehezíti vagy ellehetetleníti az intenzív háttérfény. A fénykibocsátás ráadásul sok esetben szükségtelen és pazarló, mert rosszul irányított. Semmi szükség például az olyan közvilágítási lámpákra, amelyek közvetlenül az égbolt felé irányítják fényüket. A fényárban úszó városokban felnövekvő generációkat így megfosztjuk a csillagos égbolt látványától. Az éjszaka aktív állatfajok – rovarok, madarak, denevérek – életét pedig megzavarják a mesterséges fények.

A Nemzetközi Csillagoségbolt Szövetség (International Dark Sky Association, IDA) Magyarországon – és Európában egy skóciai helyszínnel egy időben – először a Zselici Tájvédelmi Körzetet minősítette csillagoségbolt-parkká, 2009-ben. Később, 2011 elején a Hortobágyi Nemzeti Park is felkerült az előkelő listára, amely olyan védett, közösségi tulajdonú vagy használatú területek tartalmaz, ahol kellőképpen sötét, zavarásmentes az éjszakai égbolt. Mindez azonban nem elég a minősítéshez. A park körzetében aktívan védeni kell a sötét égboltot, például ernyőzött lámpatestek használatával, illetve rendszeres éjszakai látogatóprogramokat, oktató-ismeretterjesztő eseményeket kell szervezni.


(Kép: NASA / NOAA / DoD / Robert Simmon, Jesse Allen / Chris Elvidge / NOAA National Geophysical Data Center)

A fenti képet az amerikai Suomi-NPP földmegfigyelő műhold VIIRS (Visible Infrared Imaging Radiometer) műszerével 2012-ben gyűjtött adatok alapján készítették. Európát ábrázolja, a kis téglalap közepén a Hortobággyal (ld. a következő, kinagyított részletet). Amit látunk, az természetesen nem egyetlen időpontban készített műholdfelvétel, hanem sok, derült időben, éjszakai megvilágítás mellett készült, kisebb látómezejű különálló felvétel kombinációja.


Az előző kép egy részlete, rajta megjelölve a Hortobágy. Budapestet és más nagyvárosokat szinte felesleges is külön bejelölni, annyira árulkodóak a fényeik.

Teljes verzióMinden jog fenntartva - urvilag.hu 2002-2024